1986. január 31-én avatták fel a központi iskola felsős épületét. Huszonöt évvel később ugyanabban az aulában az akkori pedagógusokkal és segítőkkel közösen emlékezett az intézmény a település oktatásában jelentős bővülésre.

 

1986 előtt öt helyszínen 970 gyerek járt iskolába Jánossomorján, illetve az oktatásilag hozzá tartozó Várbalogon. Az épületek sem elég helyet nem nyújtottak, sem a megfelelő komfortot nem tudták biztosítani a diákoknak, így az akkor településvezetés érezte, hogy lépnie kell. Az építkezés 1984-ben indult és ’85 végégi tartott. Nem csak a megyei és a települési vezetés fogott össze a cél érdekében, de téglajegyeket is árusítottak és társadalmi munkában nagyon sokan segítettek az iskola felépítésében. A 24 millió forintos első ütemben épült meg az új iskolaszárny, majd egy évvel később, a második ütemben a sportcsarnok. Kezdetben 16 tantermes épületet terveztek, de az anyagi lehetőségek csak nyolc osztályt engedtek.
A hétfő délutáni jubileumi ünnepségen erről is mesélt ünnepi beszédében Dr. Kiss Károly akkori nagyközségi tanácselnök. Az ünneplők között sokan képviselték a régi tanári kart, iskolai dolgozókat és településvezetést, segítőket.

Az átadás előtt összevont irányítás alá helyezett helyi oktatás nevében akkor Bella Sándor igazgató vette át az új épületet Dr. Kiss Imrétől, a megyei művelődési osztály vezetőjétől. Most az azóta már nyugalmazott igazgató, Jánossomorja díszpolgára beszédben emlékezett vissza a nehézségekre és a boldog pillanatokra.

– „Szinte az egész falu érezte akkor, hogy lépni kell. Alacsony volt a komfort, több épületben nem volt meleg víz, udvari vécére jártak a gyerekek. Február elsejétől aztán a tanév végéig 190 felsőst hoztak be a nyolc tanterembe, év végén pedig a többi résziskola diákjai számára is kinyíltak a lehetőségek. ’86 őszétől az integráció folytán benépesült az iskola 16 tanulócsoporttal, 408 gyerekkel. A diákok vándoroltak az osztálytermek között.”

Bella Sándor név szerint is megemlékezett azokról, akik dolgoztak az iskolai oktatásban vagy segítettek a munkában, de már nincsenek köztünk. Majd néma felállással rótták le tiszteletüket a régiek előtt az egybegyűltek.

Bella Zsolt jelenlegi igazgató és Dr. Kurunczi Károly polgármester a város névében is köszönetet mondott azoknak, akik az építését előkészítésében, a munkálatokban és az iskola eddigi éveiben tevékeny részt vállaltak. Az akkori felelős gondolkodás ma is nagyon szükséges, hiszen újra nagy bővítés előtt áll az intézmény. Bella Zsolt  televíziónknak e témában hozzátette, biztos abban, hogy a Péterről átjáró gyerekek itt sokkal jobb körülmények között, több lehetőséget elérve tanulhatnak majd.

Az aulában mutatták be azt az emléktáblát is, ahol az önkormányzat által Jánossomorja Kiváló Tanulója címmel kitüntetett diákok  sorakoznak és egészülnek majd ki újabbakkal. A táblát a legelső díjazott, Tóth Babett leplezte le. Rajta kívül Kelemen Erik és Vártok Soma érdemelte ki még e címet.

S. Mátyás Ferenc nyugalmazott pedagógus két, iskolához írt verse is elhangzott az ünnepségen. Egyiket maga a szerző, másikat Veres Hajnalka tanító-énektanár adta elő. Álom egy iskoláról címmel két, gyermek-színjátszóköri kisdiák előadását láthattuk Nagyné Kő Mária rendezésében. A fúvós kamaracsoport a Muppet Show népszerű betétdalát játszották el vidám hangulatot csempészve az ünnepségbe. A Lőrinczné Karácsony Hajnal vezette iskolai énekkar önállóan és pedagógus hölgyekkel kiegészülve is énekelt, sőt, az ünnepség zárásaként az Alapfokú Művészeti Iskola fúvós kamaracsoportjával együtt is előadott egy művet. Magas színvonalú, kiváló produkciókat hallhatott tőlük a közönség.

Az iskola aulájában rajzkiállítás és régi fotók, újságcikkek, archív dokumentumok is várják az érdeklődőket, amit a rajzszakkörös diákok s vezetőjük, Kóbor Attila, illetve Herman Antal történelemtanár állítottak össze.

Hauptmann Tamás

 

-hirdetés- -hirdetés-