Újra régi szépségében fogadhatja a látogatókat két jánossomorjai szakrális kisemlék: a Gyónátos Kereszt és a Fájdalmas Krisztus képoszlop. A Társaskör Egyesület jóvoltából felújított szobrokat szombaton avatták és szentelték fel újra.

 

Rég nem jártak annyian a pusztasomorja határában álló 18. században állított Gyónátos Kereszt képoszlopnál, mint most szombaton a felújított kisemlék újra avatásán. A Társaskör Egyesület tagjainak áldozatos munkája meghozta a gyümölcsét: mára újra régi fényében tündökölhet Szent Donát pusztasomorjai képoszlopa. A restaurálás során az oszlop új vakolatot kapott és Glázer-Kozma Edit jóvoltából a Szent Donátot ábrázoló képet is pótolták. Szent Donát a szőlőhegyek védőszentje, de környékünkön gyakran a jó termésért és a kedvező időjárásért is imádkoztak hozzá.


Jakabné Gruidl Teréz
 a Társaskör Egyesület elnöke elmondta: „- Sokszor érzem úgy, mikor ilyen teljesen lerombolt emlékhelyeket látok, hogy tenni kell valamit értük. Jó lenne, ha az unokáink nem azt mondanák majd, hogy igen, volt itt valami, de mára már semmi sem található.” Hozzátette: „- a jövőben konkrét terveink még nincsenek, de nem szeretnénk itt abbahagyni az épített emlékeink felújítását.”

„Jézus az emberek megváltója.” 

Ez pedig a szintén felújított, Fájdalmas Krisztus képoszlopon olvasható Mosonszentpéteren. Ezt a kisemléket is újraszentelték. Ahogy azt Kótai Lászlóvárosunk plébánosa elmondta, azért fontosak ezek a képoszlopok, mert jó volna ha az embereket a szentek szobrai emlékeztetnék arra, hogy nem véletlenül élünk a világon és, hogy tegyünk valamit az életünkért, az örök életünkért. Hozzátette: „Talán, ha reggel mennek munkába az emberek és elmennek egy ilyen oszlop mellett, lesz valaki akinek eszébe jut, hogy a lelkünk örök. Fontosnak tartom azt is, hogy nem csak a templomban, de itt az út mentén is tudtunk közösen imádkozni.”

Az 1638-ban állított kisemléket pályázatok segítségével sikerült régi formájába visszaállítani. A Krisztus szobor pedig szintén Glázer-Kozma Edit kezének munkáját dicséri, aki a páli község ábrázolásmódját, valamint Wennesz Károly mosonszentpéteri lakos visszaemlékezését vette figyelembe az elkészítésnél. Szerinte a szobor az imádkozó gyermekkorú Jézust ábrázolta.

A kisemlékek felújításának ötlete két évvel ezelőtt egy társasköri kerékpártúrán merült fel. A tagok ekkor döntötték el, hogy helyi cégek segítségével, de saját kétkezi munkájukkal állítják vissza a képoszlopokat régi formájukba.

-hirdetés- -hirdetés-