Az Árpád-korban gátakkal, csatornákkal fogták meg a folyók vizét környékünkön, ami nagymértékben segítette a gazdálkodást. Ennek nyomai ma is felfedezhetőek a Rábaközben és a Hanságban is. Múlt pénteken Takács Károly, a hansági Múzeum régésze előadásában az évszázadokkal ezelőtt kiépített csatornarendszereket mutatta be. Az eddig feltárt hálózatok egy, a Kárpát–medence alföldi területein egységesen kialakított vízügyi rendszerre utalnak.
Két-három párhuzamos mederből álló csatornákkal öntöztek, vizes területeket csapoltak le, de a megrekedt vízben gazdag halastavakat alakítottak ki. A környék halgazdaságaiból külhonba is rengeteg jutott. E töltések, árok a Tóközben a mai napig jól láthatóan és rekonstruáltak is. Ám a Hanságban is megfigyelhető hasonlóan kialakított rendszer, ami példa lehet a ma élőknek is.
Takács Károly a Hansági Múzeum régész-muzeológusa elmondta: Hazánk nagyon kevéssé használja ki vízkincsét, folyóvizeink jó része átfolyik rajtunk. Elődeink módszerei akár e tendencia megváltoztatására is ösztönözhetnek minket.
JTV