Délszláv vidékre vitte zenéjével a zeneiskolás és néptáncos gyerekeket a Söndörgő együttes szerda délután a művelődési házban, a Budapest Filharmónia Kft. által elnyert pályázat első állomásának keretében. A további három koncerten különböző zenei stílusokkal találkozhatnak a gyerekek.

A délszláv népzenével ismerkedhettek a gyerekek szerda délután a Balassi Bálint Művelődési Házban a szentendrei Söndörgő zenekar előadásán. De nemcsak a zenéről, hanem annak hagyományos hangszereiről is tanulhattak. A délszláv népzene leggyakrabban használt hangszere a tambura, de a zene időnként fúvós hangszerekkel és harmonikával egészül ki. Az együttes tagjai családi indíttatásból szorosan kötődnek e népzenéhez, szó szerint belenőttek ebbe, hiszen közülük négyen a híres Vujicsics zenekar alapítóinak családtagjai. Repertoárjukat Bartók Béla és Vujicsics Tihamér gyűjtéseinek felhasználásával állították össze. A zenekar egyik alapító tagja, Eredics Áron elmondta: „- Sokszor elfelejtődik, de ez a zene ugyanúgy a magyar kultúra része, hiszen itt nemzetiségi kultúráról beszélünk. Ráadásul egy olyan nemzet kultúrájáról, akik nagyon régóta itt élnek Magyarországon, úgymond testvérként tekintünk rájuk. Mi különösen így gondoljuk, mert bennünk mindenféle vér csörgedezik, szerb és horvát is vegyesen.”

A fiatalok hitelesen viszik tovább az örökséget, de új színekkel is gazdagítják. Fontos feladatuknak érzik a népzene koncertszerű bemutatását. A hazai fesztiválok rendszeres fellépői, de koncerteztek már Londonban is.

Az előadás egy TÁMOP pályázat keretében valósult meg, amit a Nemzeti Filharmónia Nonprofit Kft. nyert el. „- Ez egy Európai Uniós pályázat, melyet a Budapesti Filharmónia Kft. bonyolít. Úgy gondolom, hogy a pályázat célja elsősorban az, hogy a zeneiskolás gyerekeknek nagyobb rálátást biztosíthatunk azokra a zenékre, amiket amúgy a filharmnónia koncertsorozat keretében hallhatnak és láthatnak.”- mondta el Dravetzky István az Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója. A műhely-jellegű előadásokon a gyerekek, tanárok kérdezhetnek, jobban megismerkedhetnek hangszerekkel, zenészekkel is.

A zeneiskolában szerepet kap a népzene megismertetése, így a magyar népdalokon kívül más nemzetek zenei világát is szívesen hallgatják a diákok. A gyerekek közelebb kerülhetnek a zenéhez, tanulhatnak az előadók segítségével. Három állomása lesz még a sorozatnak, a következő jövő hét szerdán. Hetente más-más jellegű zenét hallhatnak a diákok, de minden érdeklődőt várnak az előadásokra. Jövő héten egy zongora-négykezest, azután a Győri Ütőegyüttest, zárásként pedig ismét népzenét láthatunk a színpadon.

 

Petz Brigitta

-hirdetés- -hirdetés-