Népviseletbe öltözött gyerekek sétáltak nagy örömmel a főtéren – utoljára talán a múlt század első feléig láthatott Szenjános főutcája ilyet. A Kárpát-medence népviseletei című kiállításra látogató iskolások fel is vehették a magyar viseleteket.

Talán csak a ’40-es évek végén ide költözött matyók jártak utoljára népviseletben Jánossomorján. Most a jánosi iskolások bújhattak bele a gyönyörű ruhákba, amik Mezőségből, Székről és Moldvából hoztak el egy darabot Jánossomorjára. A Kármentő Egyesület és az Örökség Kulturális Egyesület által létrehozott kiállítás a Helytörténeti Gyűjteményben mutatja be a főbb magyar népviseleteket a Rábaköztől Vértessomlón és Kalotaszegen át egészen a Gyimesekig. A gyönyörű kézműves ruhákba nagy örömmel bújtak bele a lányok és a fiúk hétfőn, amikor tanórán látogattak át pedagógusuk, Kóbor Attila vezetésével a múzeumba.

Glázer-Kozma Edit, az egyesület tagja elmondta, a szervezők számára is nagy öröm, hogy így felfigyeltek a diákok a ruhákra. – „Megelevenedik a kiállítás és a gyerekek is kézzelfogható élményeket kapnak. Észrevehető, hogy az eddig laza tinik most kihúzzák magukat, tartást kapnak a szép, díszes ruháktól. Igazi nagylányokként sétálnak benne a lányok és a fiúk is feszesebben lépnek a csizmában. Ezzel igazán interaktív a kiállítás.”

Glázer-Kozma Edit elmondta, óriási élmény, hogy akadt olyan, családjával korábban Erdélyből ideköltözött kisgyerek, aki a ruhákban felismerte: az ő nagyapja még ilyen viseletben ment kaszálni. Kötődése sokaknak van a ruhák egyik-másikához, így pedig, hogy beöltözhetnek, nem csak egy próbababán láthatják a viseleteket, megnyílik egy új út a megismeréshez.  A tanárok számára is hasznos lehet a tárlat, hiszen elevenebbé tud tenni sok-sok tananyagot. – „Csodálatos volt, hogy a szintén erdélyi kötődésű tanár a ruhák alapján mesélhetett nekik arról is, hogy a különböző – ma már elszakított – tájegységeken élő, egyszerű, falusi emberek hogy éltek, és hogy a más-más nemzetiségek kisemberei hogy megfértek egymás mellett.”

A kiállítás  április 28-án nyílt és  12-e vasárnapig látható a Helytörténeti Gyűjteményben. Eddig nyílik lehetőség az osztályoknak arra, hogy meglátogassák a tárlatot, akár iskolaidőben is, egyeztetve a szervező Kármentő Egyesülettel.

 

 

HT

-hirdetés- -hirdetés-