A mai Jánossomorjáról sorozottakat is találunk az auschwitzi haláltábor őreinek, személyzetének névsorában. A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) január 30-án, hétfőn interneten közzétette az egykori náci német auschwitzi haláltábor mintegy nyolc és fél ezer őrének szinte teljes listáját, amely az első ilyen adatbázis a világon. A közzétett névsor tájékoztató jellegű. Adatai arról tanúskodnak, kit és milyen időszakban alkalmaztak az auschwitzi személyzet soraiban.– írja a Múlt-kor történelmi magazin online oldala.

Wolf Martin, Wally Karl, Wachtler Karl, Lang Franz és Amon Johann, Neuberger Josef… Eddig hat, valószínűleg a mai Jánossomorja egyik településrészéről származó személy neve került elő, de bizonyára többeket is rejt a sokszor hiányos adatokkal, gyakran nem adatolt lakhellyel bíró adatbázis. Megállapítható a fentiekről, hogy őket, mint népi németeket tartalékosként vonultatták be a háború végén. A témával foglalkozó történészek véleménye szerint többségük valószínűleg kényszersorozással, akarata ellenére kerülhetett az SS kötelékébe.

 


(A kép illusztráció)

Ungávri Krisztián történész közösségi oldalán ezt írja: „Legtöbbjük a nyilas hatalomátvétel után kerülhetett be az SS-be. Tehát nyilván kényszersorozták. Életkora és egészségi állapota alapján nem tudták beosztani a 8. vagy a 22. SS-lovashadosztályba, így megúszta Budapest ostromát és a kitörést. Helyette viszont Auschwitzot kapta. Nem tudom mivel járt volna jobban. (…) 1943-tól gondok voltak az önkéntességgel, 1944-ben pedig embervadászat jelleget öltött a sorozás. Erről eredeti korabeli német iratok is vannak.”

Beszédes, hogy legtöbbjük ’45 januárjától került a tábor adminisztratív állományába. 1945. január 17-én, a közelgő orosz front miatt, a személyzet megkezdte az evakuációt, a legtöbb foglyot gyalog elindították nyugatra. Akik várhatóan gyengék, betegek voltak az úthoz, azokat hátrahagyták, 7500 foglyot talált itt a szovjet hadsereg 1945. január 27-én.

A tragikus korszak sajátja, hogy a tábori szolgálatra beosztott szentjánosiak, szentpéteriek akár korábban idehurcolt, és még akkor életben maradt falubelijeikkel is találkozhattak itt, bár kis valószínűséggel. Mint korábban megírtuk, a helyi kutatások szerint harminc helyi férfit, nőt és gyereket nyeltek el a náci haláltáborok a második világháborúban. Közülük csak négy gyermek élte túl a szörnyűségeket.

Remélhetjük, hogy az alábbi lista is hasznosan segíti majd a minél pontosabb helyi kutatásokat és emlékezést, akár tovább árnyalva a képet nemcsak a vétkesek, hanem az áldozatok köréről is. Ha esetleg valaki bővebb adatokkal rendelkezik e témában, szeretettel várjuk építő észrevételeit, történeteit!

Az eddigi adatok:

Wolf Martin, született: 26-10-1902, Mosonszentjános
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége, hat osztály általános és két osztály középiskola (6 Klassen der Volksschule, 2 Klassen der Mittelschule)
Foglalkozás: földműves (Bauer)
tartalékos állomány
szolgálati idő: – nincs adat –

Wally Karl
született: 30-06-1895, Mosonszentpéter
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége: 8 általános iskolai osztály
Foglalkozás: földműves (Landwirt)
tartalékos állomány
szolgálati idő:
20.01.1945 – 19.02.1945

Wachtler Karl
született: 19-08-1904, Mosonszentpéter
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége: általános (Volksschule)
Foglalkozás: földműves (Bauer)
tartalékos állomány
szolgálati idő: 20.01.1945 – 21.02.1945

Lang Franz
született: 29-09-1897, St. Johann (itt csupán valószínűsíthető, hogy Mosonszentjános lehet a név, de korántsem igazolt…)
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége: általános (Volksschule)
Foglalkozás: földműves (Landwirt)
tartalékos állomány
szolgálati idő: 19.01.1945 – 20.01.1945

Amon Johann
született: 08-10-1898, Mosonszentjános
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége: általános (Volksschule)
Foglalkozás: földműves (Landwirt)
tartalékos állomány
szolgálati idő: 19.01.1945 – 21.02.1945

Neuberger Josef
született: 27-02-1902, Mosonszentpéter
nemzetiség: Magyarországi népi német (Volksdeutscher aus Ungarn)
Iskolai végzettsége: általános
Foglalkozás: hentes (Fleischhauer)
tartalékos állomány
szolgálati idő: 20.01.1945 – 21.02.1945

 

 

A szabadon kutatható oldal itt elérhető:

A Múlt-kor történelmi magazin online oldala  a következőket írja a kutatásról: „A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) január 30-án, hétfőn interneten közzétette az egykori náci német auschwitzi haláltábor mintegy nyolc és fél ezer őrének szinte teljes listáját, amely az első ilyen adatbázis a világon. E névsorból kiindulva, más lágerek személyzetének listáit is nyilvánossá teszik.

Az adatbázisban az egykori lágerőrök, SS-tagok személyes adatai, szolgálati azonosítói, egyes esetben fényképei szerepelnek. Azon személyek esetében, akik ellen a második világháború után per indult, az erre vonatkozó iratok másolatait is elérhetővé tették. A listán szereplők közül többtucatnyian élnek még. Az adatbázis az IPN krakkói részlegében 2011 óta folytatott kutatás eredménye. Alapjául a nyugat-lengyelországi Bydgoszcz székhelyű Nagy Kázmér Egyetem (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) történészprofesszora, Aleksander Lasik által összeállított lista szolgált, amelyen az 1939 és 1945 között a több náci német haláltáborban tevékeny, mintegy 25 ezer SS-tag szerepel. Az IPN igazgatója, Jaroslaw Szarek, a hétfői krakkói sajtóértekezleten kilátásba helyezte: e névsorból kiindulva, más lágerek személyzetének listáit is nyilvánossá teszik. Szarek aláhúzta: a közzétett névsor tájékoztató jellegű. Adatai arról tanúskodnak, kit és milyen időszakban alkalmaztak az auschwitzi személyzet soraiban. A listán szereplők többsége a Harmadik Birodalom területéről kivezényelt németek, de más, a hitleri Németország által megszállt, illetve csatlós államokból származó, magukat német nemzetiségűeknek mondó személyek is találhatók.

Az auschwitzi koncentrációs tábort a náci Németország 1940-ben, eredetileg lengyel foglyok számára építtette Lengyelországnak a Harmadik Birodalomhoz csatolt részén. A szomszédos birkenaui láger két évvel később jött létre. A megszállt Lengyelország területén működtetett számos más tábor mellett ez lett a zsidók megsemmisítésének fő színhelye.

Az auschwitzi múzeum 1,3 millióra teszi a táborkomplexumba deportáltak számát, akik közül 1,1 millió volt zsidó, de sok volt a lengyel, a roma és a szovjet hadifogoly is. A Magyarországról odahurcolt zsidók száma meghaladta a 430 ezret. Az auschwitzi lágerkomplexumban a náci németek legkevesebb 1,1 millió embert, köztük mintegy egymillió zsidót gyilkoltak meg.”

 

Hauptmann Tamás
JTV
2017.02.03.

 

 

-hirdetés- -hirdetés-