Legalább 20 illegális szemétlerakó hellyel gyarapodik Jánossomorja évente. Most ezek ellen is tenne a város: Két mezőőrrel, egy közterület-felügyelővel és a korszellemhez igazított szabályozással óvná jobban a város kül- és belterületét Jánossomorja Város Önkormányzata. Az új rendszer októbertől állhat fel. Az illegális szemétlerakás, a fa- és gázolajlopás, illetve a teherautók, traktorok szabálytalan közterületen való parkoltatása terén is várhatunk eredményeket.
Bárcsak a hérics vagy a szélerőmű nőne úgy határainkban, mint az illegális szemétlerakók. Az elmúlt években szigorodó hulladékkezelési szabályok a „szemétottfelejtő” kirándulók számát is megnövelték. Ez már a rendőröket is sorozatosan próbára teszi, évente legalább 15-20 ilyen esettel találkoznak Jánossomorján és környékén. A leginkább fertőzött terület az andaui út környéke, a gyanú szerint a szemét zöme Ausztriából származhat. De sokat találunk a 86-os út mentén, erdősávokban, vagy épp Várbalog és Hanságfalva féle. Itt a háztartási hulladéktól a zöldhulladékon át az építési törmelékig minden megtalálható, szó szerint semmi sem szab határt az illegális szemetelők fantáziájának. A külterületekre jellemző, szezonális bűncselekmény még a falopás illetve a gázolajlopás, itt szintén legalább évi 20 eset lát napvilágot, de ez csak a felszín. Az esetek egy része még csak ki sem derül, a gazdák ugyanis nem mindig jelentik be.
Illegális szemétlerakó Jánossomorján – fotó Göncz Róbert
A hamarosan bevezetendő mezőőri szolgálat célja, hogy a város megóvja a külterületek rendjét, csökkentse a bűncselekményeket, szabálysértéseket, például az illegális hulladéklerakást. A testület múlt heti ülésén úgy döntött, két mezőőrt alkalmaz hamarosan.
A döntést hosszas vita előzte meg arról, hogy egy vagy két fővel indítsák a szolgálatot. Két fővel is nagyon kis költségbe kerül a mezőőri szolgálat a városnak, állami támogatás a gazdák is hozzájárulnak ugyanis a rendszerhez.
Az állami szabályozás szava szerint a mezőőr a termőföldek őrzését, az ott lévő termények, termékek, felszerelések, haszonállatok őrzését látja el, sörétes vadászfegyverrel, könnygáz-palackkal, egyenruhával és szolgálati járművel szerelendő fel. A mezőőr feladatai ellátása során helyszíni bírságot szabhat ki.
Az 1997. évi CLIX. törvény 19. § (2) bekezdése szerint az önkormányzati mezei őrszolgálat megalakítási, fenntartási és működési költségeit a fölhasználó, ha ez ismeretlen, a tulajdonos által kifizetett mezőőri járulékból és a központi költségvetés által biztosított hozzájárulásból kell fedezni. Vagyis ez azt jelenti, mezőőri járulék és állami támogatás fedezi a program jó részét.
Az önkormányzat a helyi gazdákkal egyeztetett korábban, zömük támogatta a szolgálat felállítását. Ehhez a kilátások szerint hektáronkénti 400 forinttal kellene befizetniük évente, mintegy adóhoz hasonlatos formában. Ez azonban még csak a rendelet tervezete, a végleges döntést várhatóan jövő hónapban hozza meg a testület. Az önkormányzat reményei szerint minden gazda összefog a közös célért.
A szolgálat felállításáról hosszasan kellett meggyőzni több képviselőt. A két fő mellett leginkább Lipovits Máté, a közbiztonsági eseti bizottság elnöke állt ki, mondván, a két mezőőr sokkal többet, hatékonyabban lehet jelen a területeken, mint az egy, ráadásul, ha komolyan akarunk tenni a külterületi lopások, illegális tevékenységek ellen, akkor nem szabad nyerészkednünk, spórolnunk ezen. A jelenlegi kilátások szerint a támogatásokból és egyéb külső forrásokból a kétfős szolgálat nagyjából megtérül: az önkormányzat számára talán teljesen nullszaldós lesz, de rosszabb esetben is kevés költségébe került majd.
Molnár Gábor az ülésen kérte, hogy világítsák meg számára a szolgálat bekerülési költségét. Lipovits Máté a korábban a testületi tagok számára eljuttatott anyagban rámutatott a kérdéses adatokra, de ezzel sem tudta meggyőzni képviselőtársát, aki egyelőre inkább az egy fő felállítását támogatta – amivel végül egyedül maradt – ugyanakkor utalt arra, hogy csak megfelelő bérezéssel lehet hatékony szolgálatot teremteni.
Bella Zsolt alpolgármester a két fő mellett tört lándzsát határozottan, mondván, előttünk a lehetőség, és nem szabad visszariadnunk attól, hogy ez esetleg pénzbe kerül.
A viták és az érvek után azonban az ellentáborból ketten is megváltoztatták véleményüket. Nemes Csaba abban bízva tette ezt, hogy a gazdák felelősen vállalják a terheket, nem mulasztják el a befizetést. Lőrincz György polgármester korábban azt támogatta, hogy az első évben egy főt alkalmazzanak, majd a következő évben bővítsék a szolgálatot. Majd később kifejtette, azt látja, hogy az egész szolgálat felállítása veszélybe kerülhet, ha megreked a vita, ezért ő is az azonnali két fő mellett áll ki.
Egy közterület-felügyelő is munkába áll majd a városban. Az ő feladata a belterületek rendjének, az ide vonatkozó szabályoknak a betartása. Mindkét szolgálat együttműködik a rendőrséggel és a polgárőrséggel, így fokozódhat a hatékonyság és a biztonság. Elsősorban visszatartó ereje lehet a szolgálatoknak, a több szem többet lát elve mentén vissza is szoríthatja a szabálysértéseket, bűncselekményeket is.
A testület ezzel együtt a közterületek használatára vonatkozó rendeletét is módosította, főként a közterületek használatának területén – rendezve több kérdést és könnyítve a rendezvények, rendező civil szervezetek dolgát. A szabályváltozások igazodtak a korhoz, a büntetési díjak pedig emelkedtek, ha nem is sokkal. A testület figyelembe vette a környező, hasonló méretű települések szabályozását, sőt, büntetési tételben azok alá ment. A cél azonban elsősorban nem a büntetés, hanem a normák megerősítése – hangsúlyozta az ülésen a polgármester.
A három új felügyelőt egy hamarosan megjelenő pályázat útján választják majd ki, a szolgálat várhatóan ősszel kezdheti meg a munkáját.
JTV – Hauptmann Tamás