75 éves Várbalog község. Bár a települést már 1250-ben említik, sokáig gazdasági birtokként működött. 1938-tól azonban az állam megvásárolta a majorságot és megindult a település faluvá válása. Erre emlékeztek most a hagyományos Hérics Fesztiválon a helyiek és a látogatók.

A két éve útjára indított Hérics Fesztivál egyre több látogatót vonz a régi iskola udvarára. Délelőtt hagyományosan a főzőcsapatoké volt a főszerep, délután pedig egy ünnepi megnyitóval kezdődött a szórakozás. Most oklevéllel és egy szál virággal tüntették ki Várbalog törzsgyökeres lakóit. A település legelső polgárai máig szívesen élnek itt, ez a nap pedig a nosztalgiázásra is alkalmat adott. De a messziről érkezett letelepedők is legalább ilyen jól érzik magukat Várbalogon. A falu békéje egyre több külföldit is  idecsábít, ami sajátos, színes kulturális miliőt kölcsönöz Várbalognak. Az évek alatt sok telepes család is érkezett ide, és az azóta elszármazottak is rendszeresen visszatérnek, ha máskor nem, a Hérics Fesztiválra.

A programok között a helyi ovisok, nyugdíjasok is felléptek, de Jánossomorja, Mosonmagyaróvár, Győr és Kimle művészeti csoportjai is a színpadra vonultak. A népzene, néptánc kiemelten jelent meg ezen a napon, de vidám színházi előadást, verset is hallhattunk. A nyugdíjas kórus is nagy sikert aratott. A gyerekeket íjászkodás, ugrálóvár és fajátékok is várták.

A falunapon a közösségépítés és a falu kulturális életének felpezsdítése is fontos cél. Ezzel a rendezvénnyel is szeretnék vonzóbbá tenni a kis községet, mondta el Némethné Járdán Krisztina polgármester.

Első írásos dokumentumok alapján az 1250-es években említik majorságként. Királyi tulajdonba kerül Csütörtökhely néven. 1451-ben Pfingsmark, Pünkösdvásárként szerepel majd, a magyaróvári főhercegi uradalom pusztájaként  Jessemajor elnevezést kap. 1938-ban a magyar állam megvásárolta a főhercegi uradalomtól. Ekkor kezdődik a házépítési akció, és telepesek is érkeznek. 1943-ra a község lakossága 967 fő volt. Az egykori Jessemajor, a mai Várbalog 1946-től önálló település, Albertkázmér-pusztát is magában foglalja. Történetében máig hol gyengébb, hol erősebb kapcsolat fűzi Jánossomorjához.

 

PB

-hirdetés- -hirdetés-