Trafikügy Jánossomorján

Felszállt a füst Jánossomorján is, nyilvános, kik nyerték a dohánykoncessziót. Nagy a felháborodás az évtizedek óta dohánytermékekkel foglalkozó, de az árusításból most kimaradt üzlettulajdonosoknál. Városunkban hárman nyertek jogot, köztük csak egy, aki jelenleg is Jánossomorján él. Ő a Fidesz korábbi önkormányzati képviselő-jelöltje.

(Trafikügyről szóló anyagunk 4:18-tól)

Smuk Csaba a JTV-nek elmondta, bár nyilvánvaló a politikai kapcsolata, hisz öt éve politizál a Fidesz színeiben, leszögezte, nem gyakorolt nyomást, nem kért meg senkit arra, hogy részesítsék előnyben a pályázatát, nem is tudja hol, kik határoztak azokról. Úgy fogalmazott: győzelmében közrejátszhatott, hogy ismerték a nevét a döntéshozók, erről azonban az eredmény nyilvánosságra kerüléséig semmi jelzést nem kapott. Mint mondta, őt magát is meglepte, hogy nyert. Pályázatíró segítségével készítette el a beadványt, ez is szerepet kaphatott a sikerben szerinte.

A jelenleg a szociális szférában, a gyermekvédelemben dolgozó Smuk Csaba arra a kérdésre, hogy miért gondolta, hogy belevág ebbe a területbe, csak annyit mondott, hogy felkeltette a figyelmét a pályázat, és úgy vélte, ideje lenne más ágazat felé is nyitnia.

Smuk Csaba 2010-ben indult a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltjeként. Kampányrendezvényén a megyei önkormányzat elnöke, Szakács Imre népszerűsítette őt Jánossomorján. Akkor a kormánypártiság előnyeit hangsúlyozta a megyei elnök: „pártvonalon sok tervezett lehetőségről, napvilágra kerülő döntésről első kézből értesülhet a jelölt, és Smuk Csaba a választókörzet országgyűlési képviselőjével, a Fideszes Gyopáros Alpárral is szoros kapcsolatot ápolhat.” Smuk Csaba akkor kiemelte, helyi céljai között szerepel „a vállalkozók segítése, de akár a korrupció ellenes harc is.”

 

“Engem is csak égve dobtak el”

Két név szerepel még a jogosultsági listán: Balogh Zoltánné, aki Jánossomorja mellett Levélen és Rajkán is nyert nyitási lehetőséget. Róla egyelőre keveset tudni.

A második a jánossomorjai származású idősebb Biczó Imre, aki Mosonmagyaróváron él és egy vendéglátó helyiséget vezet. Ő a szülői házban, a városi könyvtár mellett nyitna üzletet. A JTV-nek elmondta, kicsit váltani akart már idősebb korára, ezért célozta meg a pályázatban Jánossomorját, ahol idős, törődésre szoruló édesanyja házában nyithatna üzletet. Ő is egy pályázatíróval készíttette el a beadványt, és nagy örömmel értesült arról, hogy nyert. A sikert a szerencsének és a jó pályázatnak tudja be. Mint mondta, őt is meglepte a pályázatok körül kialakult országos botrány, de hangsúlyozta, személy szerint politikai kötődése soha nem volt, nem politizál.

 

“Falamról eltűntek a hősök …  régóta várlak, utolsó cigarettám ég”

Jánossomorján is csípi a szemeket az országot felháborító trafikügy füstje. Sok helyi üzlettulajdonossal beszéltünk, akik évtizedek óta árultak dohánytermékeket: voltak, akik az eredetileg meghatározott négy százalék körüli haszon miatt nem is indultak a pályázaton, voltak, akik akár tucatnál is több pályázatot nyújtottak be – mégsem nyertek. Többük mondta el, hogy pártszimpátiáját is elvesztette.

 

“Azaz rágyujtottam volna”

2000 főnként egy Nemzeti Dohánybolt nyílhat, így Jánossomorján három üzlet létesül. A koncessziós szerződéseket május 22-ig kell aláírni. A nemzeti dohánybolt jogát húsz évre nyerték el a győztesek, júliusban már nyitniuk kell. A kezdetekben még 4 százalékos hasznot rögzített csak a politika, ám mára 10 százalékot engednének, sőt, felmerült a 12 százalék is. A feltételek önkényes, utólagos megváltoztatása még inkább felháborította a kereskedőket. A legtöbb megkérdezett sikertelen pályázó a tisztességet hiányolja legjobban az ügyben.

 

“Van, aki szívja, van, aki szúrja”

A dohánytermékektől való elesés, főként az utólag megemelt haszonnal, jelentős összegeket vesz ki az üzletek forgalmából, ami egy jól menő dohányboltnál, az új haszonnal számolva akár havi fél és másfél millió forint között is mozoghat egyes vélemények szerint. Ha a rebesgetett szeszesital-koncesszió is megvalósul, az bezárásokat, elbocsátásokat is vonhat maga után.

 

“Gyújtasz, Főnököm?”

A trafikbotránnyal már külön oldal is foglalkozik, a http://trafikmutyi.cafeblog.hu/. Több, hitelt érdemlő sajtóorgánum is beszámolt arról, felülről irányítva dönthették el, kik kapják a koncessziókat, amiket gyakran Fideszközeli cégek, személyek nyertek el. A HVG például ezt írja: „Múlt hétfőn este hivatalosan közzétették a nemzeti dohánybolt nyitására jogosultak névsorát. Azóta nemcsak az derült ki, hogy az eddigi kereskedők közül alig kapott valaki értékesítési jogosultságot, hanem az is, hogy a több mint ötezer nyertes pályázó között sok a stróman, illetve nagyon sok jogosultságot helyi, megyei vagy országos politikai döntéshozóhoz közel álló személy ellenőriz. Péntekre az is bizonyítottnak tűnt, hogy a pályázati szempontoknál fontosabb volt a Fidesz helyi delegáltjainak akarata.”

„A választókerületi elnökök egy “faék egyszerűségű” iránymutatást is kaptak a döntésükhöz, amelyet Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Rogán Antal frakcióvezető emberei adtak át nekik szóban. Az ukáz úgy szólt, hogy lehetőség szerint fideszesek nyerjenek, jobbikosok és MSZP-sek pedig semmiképpen ne. A megadott rövid határidőn belül az említett közvetítő embereknek kellett visszajuttatni a döntést. A döntést meghozó fideszesek településeikre lebontva, nyomtatásban kapták meg a pályázók listáját. A pályázatokat Lázár János felügyelte, aki még azelőtt elkezdte egyengetni az ügyet, mielőtt átvette volna a Miniszterelnökség vezetését. Lázár motivációja személyes érdeklődés volt a megkérdezettek szerint. Hétfői sajtótájékoztatóján egyébként maga az államtitkár egyébként tagadta ezt, mondván: ő személy szerint betiltaná a dohányzást, és a pályázatok elbírálásánál semmilyen politikai szempont nem játszott közre.”

 

 

Hauptmann Tamás

-hirdetés- -hirdetés-