A húsvét az újjászületés ünnepe, de az élet mindennapjaihoz szükséges remény szimbóluma is, ezt hangsúlyozták a jánossomorjai ünnepi szertartásokon. A helyi hívek többek között keresztút-járással, kereszthódolattal, körmenettel és ünnepi szentmisével élhették át a húsvét jelentőségét.
A pusztasomorjai vigílián ünnepelték a jánossomorjai hívek Jézus feltámadását. A csendet megtörve felszólaltak a harangok, csengők és az orgona szombat este a pusztasomorjai templomban. Buri Károly éneke is a szertartást köszöntötte.
Úgy tartják, húsvét vigíliája az év legszebb, de legösszetettebb katolikus szertartása. A mise kezdetén a templom előtt Dorbilits József helyettes plébános felszentelte a tüzet, és meggyújtotta a húsvéti gyertyát, ami Jézus világosságát hozza el a híveknek és a templomba is. A láng oltárhoz érésével gyúltak fel a fények a teremben. A szertartás végén pedig a főutcán körmenet hirdette, a megváltó újjászületetését. A körmenet a pusztasomorjai főutcán vonult végig. A katolikus időszámításban – ősi zsidó alapokra támaszkodva – szombat este a sötétedés után már vasárnap van, ezért nevezik a szombat esti misét vasárnapi vigíliájának. Drobilits József helyettes plébános elmondta, a reményt a mai ünnep adja meg. – „E nélkül az emberi élet semmit sem ér, ezt a bizalmat pedig Jézus adja nekünk. Az ember legfőbb reménye ugyanis a feltámadásban van.”
Csendes napok
Vasárnap az ünnepi miséken mindhárom templomban köszöntötték a feltámadt Jézus. A szentjánosi templomban tartott szertartás után a jánossomorjai fúvós zenekar dallamai üdvözölték a misére látogatókat.
A húsvét estét megelőző napokban Jézus kereszthalálára és sírba tételére emlékeznek a hívők, csendes szertartásokkal. Az Úr halálnak órájában, háromkor keresztutat járhattak be a szentpéteri Liget utcai kálvária kápolnában. Minden stáció előtt felelevenítik a történéseket, ám az elhangzó gondolatok nemcsak Jézus szenvedését és megváltását igyekeznek átéreztetni, hanem a keresztút-járók számára is tanulságokat és példákat igyekeznek találni. A szertartásra sokan kilátogattak, volt olyan elszármazott is, aki halászról jár ide rendszeresen, akárcsak gyerekkorában. Medvácz Pál elmondta, akkor még nem nézték jó szemmel, ha valaki az akkor igencsak elhanyagolt kálváriában gyakorolja a hitét, de családjával, barátaival mégis gyakran jártak ide.
A péntek esti misén a kereszt előtt hódolhattak a templomba látogatók, amit évente egyszer, ezen a napon tehetnek meg. Itt passiót is meghallgathattak, majd tiszteleghettek a kereszt előtt. Az igeliturgia teljes csendben áldoztatással ért véget.
A Biblia szerint Krisztus kereszthalála után, a harmadik napon feltámadt, és áldozatával megváltotta az emberiség bűneit. Ezt ünnepli a keresztény egyház húsvétkor. Ekkor eredetileg a zsidók egyiptomi fogságból való megszabadulását ünnepelték, de a tavaszi napéjegyenlőség termékenységi ünnepei is ehhez az időszakhoz kapcsolódtak. Erre támaszkodik a tojás, a locsolás szertartása is.
HT