Jobbkéz-szabály, stabil oldalfekvés, Jánossomorjai legveszélyesebb útszakaszai. Ezekről is tanulhattak a helyi nagyobb diákok, mégpedig egymástól. A keddi utcai vetélkedőben maguk dolgozhattak ki és adhattak elő egy-egy fontos közlekedési témát az iskolai készségfejlesztési program részét képező projektben. Minderre a madarak és fák napján kerülhetett sor az iskolában.

 

Életbevágó ismereteket tanítottak egymásnak a jánossomorjai hetedik-nyolcadikos diákok kedden délelőtt. A vegyes csapatok a szentpéteri utcákat járták, és az itt fellelt állomások mindegyikén tanulhattak valamit a közlekedésről. De taníthattak is, hiszen minden társaság egy-egy korábban kiválasztott témát dolgozott ki, és azt pár tagjuk meg is taníthatta a többieknek a versenyen. A megmérettetésen pontozták is egymást a diákok, hogy ki mennyire hatékonyan adta elő a problémát, oldotta meg a feladatot. Ez volt a feladat lényege, ugyanis a most zajló, készség és képességfejlesztésen alapuló TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) iskolai program keretében minden gyerek aktív részvétele is cél volt. Lőrincz Eszter, projektvezető tanár elmondta, a gyerekeknek nagy felelősséget jelent, hogy diáktársak elé állnak ki. Nagy tapasztalatot szereznek arról is, hogy mit tudnak visszaidézni a hallottakból.

Veszélyes zónához értél

Az elsősegély mellett a közlekedés illemszabályairól is tanulhattak. De máshol, kihelyezett tablók előtt szó volt a közlekedés történelméről, a környezetbarát közlekedési eszközökről is. Ez utóbbi, hálás témájú és érdekesen feldolgozott állomás végzett egyébként a legjobban a projektek között. Voltak, akik Jánossomorja veszélyes szakaszaira hívták fel a diáktársak figyelmét, baleseti statisztikát is használva. A munka rendőri felügyelettel folyt. Polyák János, a jánossomorjai rendőrőrs törzszászlósa elmondta, leginkább a 86-os főút kritikus szakaszait emelték ki a diákok balesetek képeivel is hatásosabbá tett várostérképükön. De sikerült például olyan szakaszokra is felhívni a figyelmet, ami valamilyen hiányosság miatt jelent veszélyt. A Sport utca és Ady Endre utca sarkán például eltűnt az elsőbbségadást jelző tábla, így az eddig is a város egyik legveszélyesebb, beláthatatlan kereszteződése még veszélyesebb lett. De a Kis utca elején is hasonló táblaeltűnés nehezíti a közlekedést – tette hozzá a törzszászlós.
Ennél az állomásnál a diákok videofilmet is készítettek a város több pontján, sőt, kisautókkal is közlekedési eseteket mutattak be a csapatoknak. A vándorlóknak mindkét esetben a hibás közlekedési módot kellett kiszűrniük – néha nem sok sikerrel.
A kerékpározás alapvető szabályairól is értékes dolgokat tudhattak meg az itt sem mindig felkészült gyerekek.

Farkas Attila 8. osztályos tanuló, a bringás állomás egyik kidolgozója elmondta: -„Jól teljesítettek a csapatok, csak azt nem vették figyelembe, hogy az útnak két fele van, egy bal és egy jobb és a bal felén közlekedtek.”
A cél azonban pont a hiányzó ismeretek pótlása volt. A közlekedésbiztonsági napot már évek óta tervezte az iskola, megvalósítani azonban most, a programon belül sikerült, a Madarak és Fák Napján, amikor hagyományosan túráznak a nagyok.

Madarak és Fák

A többi iskolás azonban már valóban a fákkal és az élővilággal törődött. Míg a hatodikosok a Fertő-Hanság Nemzeti Park Sarródi központjába kirándultak, az ötödikesek a Lókertben dalokkal, versekkel érzékeltették a természetvédelem fontosságát, de Balsay Sándor segítségével közvetlen környezetünk élővilágát is megismerhették.

Fülemüle

Környezetünk élővilágával azonban nem csak az iskolai kereteken belül ismerkedhettek meg a madarak és fák napja környékén a jánossomorjaiak. Hétfőn ugyanis sikerrel zárult a hagyományos fülemüle-figyelési akció Jánossomorján. A Magyar Madártani Egyesület kezdeményezését Jánossomorján évek óta Balsay Sándor, az egyesület tagja bonyolítja. Idén is több estén át hallgathatták a rejtett életmódú, de környezetünkben élő madár hangját Jánossomorja több parkjában, ligetében. Hétfőn este a családok mellett tanárok és szülők segítségével iskolai osztályok is részt vettek az akcióban a Lókert mögötti földút bozótsora mellett. Korábban Jánossomorján még nem tartottak ilyen magas létszámú csalogányfigyelést.

A fülemülét, más néven csalogányt a föld legváltozatosabb és legszebb énekű madarának tartják. Hangja májusi éjszakákon zeng. Csak a hímek énekelnek, gégéjük négy hangot képes egyidejűleg kiadni, és zeneileg tökéletes akkordokat is énekel.

HT

-hirdetés- -hirdetés-