Művészi szinten megalkotott makettek érdemelték ki a díjakat a vasárnap este zárult tizennegyedik Nemzetközi Makett Kiállítás és Versenyen Mosonmagyaróváron, a Nyugat-Magyarországi Egyetemen. Európa közel 25 országából érkeztek érdeklődők és versenyzők, a több mint 500 nevező közel 1200 makettet indított a földrész egyik legrangosabb versenyén.

 

Élethű tankok fogadták a mosonmagyaróvári versenyre látogatókat, bent a várban pedig ezeknek a lekicsinyített változatát, valamint harci repülőgépeket, helikoptereket, csatajeleneteket ábrázoló maketteket is láthattak az érdeklődők.

Európa közepe

A verseny tizenöt éve indult útjára, és azóta a helyi könyvtár előteréből Európa egyik legrangosabb rendezvényévé nőtte ki magát. Egresi András a Mosonmagyaróvár Makett Klub vezetője elmondta, hogy ezt a rengeteg látogatót és sok külföldit a határokon átnyúló barátságaiknak köszönhetik. Az Európai Unió létrejöttével a Visegrádi országokkal együtt létrehozták az úgynevezett EU-kupát, ami egy vándordíj, ám ez nem azt jelenti hogy csak Szlovákiából, Csehországból és Lengyelországból érkeznek külföldi versenyzők. A mosonmagyaróvári klub egész Európa szerte, sőt még a tengerentúlon is ismert. 20 országból érkeztek indulók, de szakmai delegáció érkezett Dániából, Angliából. A helyi verseny ugyanis példaként is szolgál az Európai makettes társadalomnak, többek között a mosonmagyaróváriak pontozási rendszerét is sokan igyekeztek ellesni.

A kiállított tárgyakat a 90 fős (!), nemzetközileg is elismert tagokból álló zsűri két fő kategóriában értékelte, így a kezdőknek nem kell a profikkal versenyre kelniük. Ám ezen belül elosztották a „műfajokat”, témaköröket, így külön mérethettek meg a más-más méretarányú makettek, a különböző történelmi korok diorámái is.

A sok külföldi mellett azonban a magyar makett klubok is képviseltetik magukat a megmérettetésen. Paszler Norbert, a Balatonalmádi Makett Klub tagja szerint ez Európa legnagyobb makett versenye. „Itt mondjuk egy évre előre meg tudom venni azt amikre a projektjeimhez szükségem van. Másrészt pedig elég csak körülnézni és isten igazából Európa legnagyobb makett versenye, legtöbb versenymunka, csodálatos.” A magyarországi klubok a szervezésben is segítenek a húszfőnyi óvári csapatnak, akik már nem győznék maguk a sok teendőt.

Értékközvetítő

A versenyre nagyjából 1200 makettet neveztek, de még vagy kétszáz alkotás „játékon kívül” került a nézők elé. A városba több mint 500 versenyző érkezett; családjaikkal, és az érdeklődőkkel együtt több ezer embert vonzott a rendezvény. Ezért a szervezők igyekeznek a környék kulturális és szórakoztató értékeit is bemutatni a turistáknak.

Ikonfestő hölgyek

Az idei egyik abszolút favorit egy 2×2-es, igen aprólékosan kidolgozott csatajelenetet ábrázoló dioráma lett, ahol Julius Caesear katonái vívnak a barbárokkal. Mint Egresi András főszervező elmondta, a hagyományos témákon kívül mindig akadnak újítók, akik lenyűgözik a nézőt kreativitásukkal. A bolgár csapat például rendszeresen olyan makettekkel áll elő, amit nem is gyártanak, de zseniális kivitelezésről vallanak az összeégett, kilőtt tankok másai. De nevezetes például a korábbi évek egyik lovagi csatajelenete, ahol még a zászlók is profi ikon-technikával festették ki az orosz készítő hölgyek (!).

A klub fontosnak tartja, hogy a legkisebbekkel is megismertessék ezt a hobbit, ezért Makettező szakkört is létrehoztak. A klub feladatának érzi, hogy a jövő makettező generációját „kineveljék”. A rendezvény azonban nem kizárólag az alkotóknak szól, hanem a helyi lakosság szórakoztatása is a cél, hiszen volt kirakodóvásár, zenés táncos műsorok és a legkisebbekre pedig ugráló várral gondoltak. Az idei kiállítás azért is volt kiemelkedően fontos a klub számára, mert ezzel egy nemrég elhunyt társukra, Varga Péterre is emlékeztek.

A tárlat anyagairól bő fotógalériát találunk az egyik osztrák baráti klub itt elérhető honlapján.

Petz Brigitta – Hauptmann Tamás

-hirdetés- -hirdetés-