Az előadók célja a magyar néptánc sokféleségének bemutatása volt, tágabban láthattuk a Kárpát-medence tánckultúráját. A programban szerepeltek rábaközi, somogyi, szatmári, palócföldi koreográfiák, magyarországi román és romániai magyar tánc is Mezőségről.
Mint azt Brieber János a Néptánc és Színházi Tánc Tanszék vezetője, korábban 25 évig az Állami Népi Együttes tagja a JTV-nek elmondta, a viseletek változatosságát a lányok ruháiban igyekezték megmutatni – a fiúknak idejük sem lett volna átöltözni, de népviselet-állományuk sem olyan bő.
A magyar tájegységek színes tánckultúrájával együtt iskolájukat, a néptáncoktatás magas színvonalát is bemutatták a diákok kedden kora délután, majdnem telt ház előtt.
Brieber János szerint jelentős dolog, hogy a néptánc is bekerült az országot járó bérletes hangversenysorozatba. – “Örültem, hogy nagyon sok idősebb, nyugdíjas is itt volt, de többsgében kisdiákok, óvodások ültek a székeken, nekik pedig különösen lényeges a néptánc bemutatása. Kiskorban fontos ugyanis találkozni a népművészettel, mert ha nem, akkor nincs, amitől megszeretik, hiszen a mi kultúránk ma már csak így, mesterségesen tanulható – ritka kivételekkel. Ma már nem tudnak belenőni ebbe a gyerekek, mint régen, épp ezért fontos, hogy lássák a végcélt, például a néptánc élményét. Ezért voltunk ma itt.”
– “Szerettük volna azt is megmutatni, hogy a mi kultúránk milyen magas színvonalon is művelhető. Minket itthon kevesen ismernek, pedig világ világhírű az iskola, nemsokára egyetemmé válik, például Japánból is jönnek hozzánk. A jövő nemzedék most is láthatta, hogy ezt a táncot lehet pályává választani. E növendékek a néptáncot anyanyelvi szinten, keményen tudják járni, de más az iskolában perszer mást is táncolnak, a sztepptől klasszikus balettig.”
A bérletes sorozatban legközelebb december 9-én latin táncokat láthatunk majd utána balett-előadásnak ad otthont a művelődési ház.
HT