50 férőhelyes az újrónafői Hétszínvirág Tagóvoda (a jánossomorjai Aranykapu körzeti óvoda tagintézménye). Most azonban csak 33 óvodás van a körülbelül 800 lelkes faluban. Tehát még 17 gyereket tudnának fogadni. Noha ilyen kevés létszámban családias légkörben zajlik az óvodai nevelés, mégis érdeke az újrónafői intézménynek, hogy több legyen a gyerek, mert ha 30 alá esik az összlétszám, akkor a mostani két csoportot össze kellene vonni. Ezért Árbahám Lajosné, újrónafői óvodavezető készséggel biztosít lehetőséget a jánossomorjaiaknak is, hogy a rónafői oviba járjanak. Jánossomorján ugyanis összesen 22 háromévest vissza kellett utasítania az óvodáknak a nevelési év elején, mert a körzeti óvoda három helyi intézményében összesen hét csoport, tehát 175 férőhely van, és 197-en jelentkeztek. Jórészt azokat nem vették föl, akiknek az édesanyja nem rendelkezik bejelentett munkahellyel, ezért elvben otthon tud maradni a gyerekkel. A visszautasítottak között van, akinek az édesanyja valóban otthon van GYES-en kisebb gyerekkel, de olyan is, akiknek szülei Ausztriában dolgoznak, nem bejelentettként, így munkahelyüket igazolni nem tudják. Az újrónafői óvodavezető szerint azonban függetlenül attól, hogy otthon tud-e maradni az anyuka vagy nem, a hároméves gyerekeknek már szükségük van a közösségre.
Busszal nem megy
Ábrahám Lajosné ezért a közelmúltban levelet küldött Jánossomorjára, dr. Kurunczi Károly polgármesternek, melyben bemutatja óvodáját, az önkormányzattól pedig azt kéri, hogy a kistérségi társulás iskolabuszával – amely jelenleg az iskolásokat szállítja a környező falvakból Jánossomorjára – szállítsa át az óvodásokat Újrónafőre. A polgármester szerint azonban ez nem olyan egyszerű, ahogy az óvodavezető gondolja. Az iskolabusszal nem tudjuk ezt vállalni – fogalmazott dr. Kurunczi Károly. Ennek az az oka, hogy a busz reggel 7 és 8 óra között így is kettőt fordul Újrónafőre az iskolás gyerekekért, ha még az óvodásokat is fel kellene venni, és délután haza is szállítani, az hosszabb munkaidőt jelentene a sofőrnek. (Nem is egyforma időpontban kellene vinni minden gyereket, mert van, akit napi 4 órában, és van akit 8-ban járatnak oviba, így értük külön kellene fordulni.) Ráadásul a busznak illetve a sofőröknek a gyerekek fuvarozásán kívül számos egyéb napi feladata van (pl. a laborban levett vérminták Mosonmagyaróvárra szállítása). Ilyen kicsiket ráadásul csak felügyelettel lehet szállítani, biztonsági gyermekülésben. Ábrahám Lajosné úgy gondolkodik, hogy mivel reggel a busz Jánossomorjáról úgyis üresen megy Rónafőre, az első fordulónál felülhetne egy dajka kísérőnek, a második üres körben pedig jöhetnének az ovisok. Ötlete azonban nem fog megvalósulni, mert az önkormányzatnak nem áll módjában rendelkezésre állítani az iskolabuszt erre a célra.
A szülők döntése
Ugyanakkor múlt hét óta már két szentpéteri kisgyerek Rónafőre jár oviba, de az óvodavezető információi szerint több szülőt érdekel a lehetőség, még ketten jelezték konkrét szándékukat, hogy oda járatnák gyermeküket, önállóan megoldva az átjárást az alig 8 kilométerre fekvő szomszéd településre.
Aki nem tudja autóval átvinni reggelente a gyermekét, az pedig kénytelen várni egy évet, amíg fölveszik a helyi ovik valamelyikébe.
Az újrónafői óvoda egyébként két csoportszobával rendelkezik, tehát kétszer 25 gyereket tud befogadni, két, korosztály szerint vegyes csoportban. A vezetővel együtt három óvónő és két dajka dolgozik az intézményben. Ők nem a művészeti nevelési programhoz csatlakoztak, mint a jánossomorjai óvodák, hanem a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatására és a környezettudatos nevelésre, a természet szeretetére helyezik a hangsúlyt.
Jakab Viktória
Kapcsolódó cikkünk:
Sok a gyerek, kevés a hely