December 1-tõl a lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszereket a patikában külön erre a célra rendszeresített gyûjtõdobozba lehet dobni. A lejárt gyógyszer ugyanis veszélyes lehet a környezetre, így szakszerûen kell megsemmisíteni.

A jánossomorjai gyógyszertárban is gyógyszerhulladék-gyûjtõ dobozt helyeztek ki a héten. Ebbe bármilyen, lejárt szavatosságú orvosságot bele lehet dobni. Kivéve a spréket és folyadékokat – tehát az olyan anyagokat, amik tûz- és robbanásveszélyesek, vagy a dobozban kiömölhetnek.

Sebesné Kõhegyi Mártától, a gyógyszertár vezetõjétõl megtudtuk, a gyógyszereket azért nem lehet egyszerûen otthon a kukába dobni, mert akkor a mérgezõ vegyületek belekerülhetnek az ivóvízbázisba.

A gyógyszerésznõ elmondta, arra számítanak, hogy most az elején gyorsan megtelik a doboz, hiszen az otthonokban sok az évek óta gyûjtögetett, régi gyógyszer, amiket most várhatóan egyszerre hoz majd mindenki kidobni. Eddig is többen kérdezték már a patika dolgozóitól, hogy hova tegyék a lejárt gyógyszereket, részben tehát a lakossági igényt is figyelembe véve kezdeményezte a gyógyszerész kamara a gyûjtõdobozok kihelyezését.  A gyûjtõk ezentúl az ország minden patikájában, folyamatosan kint lesznek. Ha a doboz megtelt, az egyik gyógyszer-nagykereskedelmi cég munkatársai elszállítják, és újat tesznek ki. A tele dobozokat kibontás nélkül semmisítik meg.