Hanságliget elszakadna Jánossomorjától továbbá mégsem valósul meg a szélerőműpark városunk hatrárában. Több más mellett ezek okoztak hidegzuhanyt az október 27-i, képviselőtestületi ülésen.

Hanságliget Bősárkányhoz szeretne tartozni Jánossomorja helyett. A jánossomorjai településrész képviselői kezdeményezték, hogy Hanságliget közigazgatásilag és a kötelező önkormányzati feladatok tekintetében is Bősárkány nagyközséghez tartozzon. Ennek érdekében felkeresték már Bősárkány polgármesteri hivatalát, és a településrészen aláírásgyűjtést is indítottak. Az ide vonatkozó jogszabályok szerint erről az érintett települések képviselőtestületei állapodhatnak meg, ám a Jánossomorjai képviselőtestület egyhangúlag elutasította a településrész átadását, és több más mellett kinyilvánította, hogy a Hanságligeten működő Hipp kft által elfoglalt terület Jánossomorja város ipari területének szerves és elszakíthatatlan részét képezi. A problémák megoldása érdekében azonban november 3-án falugyűlést tartanak Hanságligeten. Ezt szolgálja az ugyancsak ezen ülésen hozott döntés, melynek értelmében ezentúl a Hanságligeti részen is Jánossomorja látja el az egészségügyi szolgáltatásokat, így a háziorvosi, a gyermek háziorvosi és az ügyeleti ellátást is. A hanságligetiek eddig több orvosi szolgáltatást Bősárkányban illetve Csornán kaptak meg. A testület az ülésen döntött a Bursa Hungarica ösztöndíjak odaítéléséről és a gyermekvédelmi ellátásról szóló rendelet EU-normákhoz igazodó módosításáról is. Több napirendi pont mellett a testület elfogadta a Körzeti Általános Iskola, az Aranykapu Körzeti Óvoda, és az Alapfokú Művészeti Iskola minőségirányítási és pedagógiai programját is. Egyik fő napirendi pontként szerepelt a helyi területrendezési terv módosítása. A 2001-ben elfogadott tervet most pár nemrég felmerült változtatási szándék alapján alakította át a testület. Ezek közül kiemelkedő, a Pez-Hungária Kft, és a Hipp Kft épületbővítési szándéka, illetve az önkormányzat több területet érintő döntése, annak lakóterületi övezetté nyilvánításáról. Ez utóbbinál lakóházaknak, és magántőkéből épülő társasházaknak adna helyet az új terület. Az ülést megelőzően felkerestük Szalai Imrét, Jánossomora főépítészét, aki több részlettel szolgált az ügyben. Elmondta, hogy a Hanságfalva felé vezető út mellett, illetve a Mosonszentpéteri temető melletti földeken alakítanak ki lakóterületet, amiben már több befektető, sőt a szentpéteri részen a szomszédos Liget utcai lakosok is partnerek lennének. Itt valószínűleg 4 lakásos társasházak is épülnek majd – magántőkéből. Szalai Imre kiemelte, bár az Önkormányzat nehéz anyagi helyzete miatt nem tud önállóan, a fiatal házasokat segítve társasházakat építeni, a majdan felépülő társasházakban sok helyi fiatal talál majd otthonra. A péteri temető mellett egyébként egy park kialakítását is tervezi az Önkormányzat, melyről szintén a mostani ülésen döntöttek. Társasházak a Szentjánosi városrészen is épülnek a közeljövőben. Itt a Dicsőffy utca végén, a megszűnt TÜZÉP telep mellett emelnek majd 3 lakószintes, 2×12 lakásos társasházat. A saját kertrésszel, parkolóval bíró lakások ára a főépítész szerint 10 millió forint alatti összeget kóstál majd, 60 m2 körüli alapterülettel. A konkrét tervek a tavaszi időszakban kerülnek napvilágra, de érdekesség, hogy a beruházó a tervezésnél figyelembe veszi a leendő lakosok igényeit is. A főépítész elmondta, bár a módosításnál örömmel fogadták volna, ha a város határában építendő szélerőművekről is dönteniük kellett volna, erre mégsem került sor. A Mosonszolnok és Jánossomorja közti területre tervezett erőműpark ugyanis a jelenlegi tervek szerint nem valósulhat meg. Az illetékes szakhatóságok nemrég megérkezett véleménye szerint az erőművek tervezett helyei nem biztonságosak. Az erőművek ugyanis érintenék vagy a vasút, vagy a lakóövezetek, illetve ipari létesítmények, esetleg a védett túzokpopuláció élőhelye által védett zónákat. Szalai Imre kiemelte, most azt kell megvizsgálni, hogy mely területek lennének még alkalmasak szélerőművek állítására. Mint említette, az a lehetőségi is fennáll, hogy az erőműpark nem városunk, hanem Újrónafő felé terjeszkedik tovább.

-hirdetés- -hirdetés-