Kristályéjszaka
Dtum: 2007. augusztus 12. vasrnap, 18:56
Rovat: JTV hír


Éjjel kettõig szólhat a zene a szórakozóhelyeken Jánossomorján. A lakókra köszöntõ csend azonban veszélyeket hordoz. Az éjszaka kint dolgozó polgárõrök szerint nem csak a fiatalok nem tudnak magukkal mit kezdeni ilyenkor, de a diszkóbalesetek veszélye is nagyobb.


Éjjel két óra tájban állunk meg Jánossomorja egyetlen zenés szórakozóhelye, a népnyelvben csak Kristályként élõ Szentpéter étterem elõtt. A hangfalakból tóduló zene az épület elõtt igencsak jól hallható.

Az éjszaka

Stábunk mellett pár szolgálatban lévõ polgárõr álldogál, kicsit arrébb a bulitól, a szerelemtõl vagy az alkoholtól mámoros fiatalok. A várt, ellenséges hangulat elmarad köztük, kézfogások itt-ott, és „csókolom Pista bácsik” is hallatszanak néhol.

„Nekünk jogaink vannak”, üvölt kameránk láttán egy, láthatóan a nagybõgõbe rendesen beleugrott, polgárjog-érzékeny fiatal, miután felhúzza a sliccét a Klafszky-iskola falától ellépve. Jogok azok vannak. Meg a közterületre vonatkozó szabályok is, de ezt most hagyjuk. A polgárõrök, bár rászólnak a meg-megálló fiúkra, de megértik õket. Mint mondják, ha normális számú és állapotú mosdók lennének a szórakozóhelyeken, sokkal kevesebben járnának ki.

A buli nem fékevesztett és pokoli, ahogy pár, a saját fiatalságát már felejtõ idõsebb lefestette nekünk korábban. Egyszerûen 21.századi. De hangosnak hangos, ami a szomszédokat illeti, és persze szemetes is egy-egy vasárnap reggelen.

Feketeleves

Aztán hirtelen elhallgatnak a hangfalak. Jánossomorján szombaton éjjel kettõ után ugyanis tilos a hangos zene, egy nemrég bevezetett helyi rendelkezés szerint.

A füsttel együtt a huszon- és tizenéves tömegek is kiáramlanak az utcára. Hogy hová mennek ezután a fiatalok? Padokhoz, parkokba, …haza kevésbé. Az ilyenkor a gatyájukat jobban felkötõ polgárõrök azt mondják: a kétórás korlátozásnak legalább annyi rossz következménye van, mint jó.

„A mai szórakozási kultúrának ez az éjszakai kettõ óra pont a csúcspontja - mondja a minket kísérõ Gellén Sándor, a Jánossomorjai Polgárõr Egyesület alelnöke. - Ilyenkor a legmámorosabb meg a legfokozottabb a hangulat, így kerülnek utcára, és persze eszük ágában sincs hazamenni. Megpróbálnak tovább szórakozni, vagy valamilyen társaságban összejönni, így borzasztó nagy területen szóródnak szét. Amibõl rengeteg a közterület.”

Buli van

A még épp a buli tetõfokán lévõ fiatalok után aztán gyakran maradnak kisebb garázdaságok, törés-zúzás nyomai. A széttört sörösüveg mindennapos, de rongáltak itt már kapukat, virágcserepeket is az erejükkel mit kezdeni nem tudók. Több fiatal is, akit megkérdeztünk, azt válaszolja, ha legalább négyig nyitva lenne a szórakozóhely, sokkal kevesebb rombolás fordulna elõ. „Akkor buli van”

Magyarán az egyszerre kiszabaduló nagy tömeget nehéz kordában tartani, vagy akár megóvni a 86-os út forgalmától. Ez még az ilyenkor az utcán lévõ hat polgárõrnek és két rendõrnek sem kis feladat.

Pár vidékivel kevesebb

A fõ gondot a vidékrõl ide érkezõk jelentik, hiszen a polgárõrök tapasztalatai szerint a helyi fiatalok vigyáznak a környezetre. Annak ellenére, hogy számuk jócskán megfogyatkozott, a környezõ településekrõl ide érkezõ szép számú fiatal kénytelenek így-vagy úgy az utcán eltölteni az idõt az elsõ buszig.

László Zsolt, a diszkó dj-je is arról panaszkodott a gyakorlatilag bezárt diszkó elõtt, hogy drasztikusan csökkent a forgalmuk. „Sok vidéki emberrel beszéltem és azt mondják, hogy inkább nem jönnek ide, mert két óra után hova menjenek? Az elsõ busz, ha jól tudom, öt órakor megy, és addig nincs mit csinálni, és nincs semmi nyitva Jánoson. Tehát most perpillanat a fiatalok számára ez az egyetlen szórakozóhely és ezt is kettõkor be kell zárni.”

Veszélyes

A korlátozás azonban nem csak a kukákra, virágágyásokra, hanem magukra a fiatalokra jelenti a nagyobb veszélyt jelent. A polgárõrök szerint ilyenkor sokan elindulnak más településre szórakozni, ami magában hordozza, hogy fáradtan, esetleg ittasan indulnak haza. Így megnövekedik a diszkóbalesetek veszélye. Gellén Sándor, mielõtt dolgunk végeztével beülünk a kocsiba, azt mondja: Hogy szórakoznak a fiatalok, hát érthetõ. A szülõk kevésbé aggónak, ha helyben marad a csemete. Ezzel sokat elárul a véleményébõl az, akit majdnem minden szombat este megdolgoztatnak a diszkó mellékhatásai.

Ellenérvek

Tehát mind a polgárõrök, mind a szórakozó fiatalok a legalább négy óráig való nyitva tartás mellett törnek lándzsát. A megoldás azonban nem ilyen egyszerû. A rendelkezést ugyanis lakossági bejelentésre hozta meg a város jegyzõje. Elsõként még tavasszal, az azóta már bezárt Kés diszkóval szemben merültek fel kifogások. Ezt követte, hogy a szentpéteri lakosok, mintegy húszan, szintén beadvánnyal fordultak a hivatalhoz. Ebben ugyancsak a zene korlátozását kérik a Kristály diszkóval kapcsolatban.

Póczáné Dr. Kovács Zsuzsanna jegyzõ személyesen is ellenõrzést tartott e szórakozóhelyeken. Mikor ez ügyben megkerestük, elmondta, mint hatóság ki kell vizsgálni a bejelentést, függetlenül attól, hogy hány aláírás is gyûlik össze. „Tény ami tény: mind a két helyen, több alkalommal tartottam ellenõrzést, és megállapítottam magánemberként is, és hatóságként is, hogy a lakók követelése bizony jogos, valóban hangos a zene.”

Elszigetelés

Megoldásként a korábbi bulikezdés sem jöhet szóba, hiszen manapság csak 11 óra tájban indulnak el partizni a fiatalok. Tehát a helyi ifjúság joggal érzi úgy: nem maguk, inkább velük szórakoznak. A jegyzõnõ szerint azonban a megoldást meg lehet találni. „Budapest közepén is vannak zeneszolgáltató diszkók, ám hangszigeteléssel, rendfenntartással olyan mértékben körülbástyázva, hogy nyilvánvalóan jogos igény nem merülhet fel arra vonatkozólag, hogy igenis csukják be õket.”

A költséges átalakításig, vagy esetleg egy nyugalmas helyen megnyíló új diszkóig azonban a szülõknek sok aggódni, a polgárõröknek pedig még több figyelnivalójuk akad majd.




Hauptmann Tamás







A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=757