Díjátadás a Magyar Kultúra Napján
Dtum: 2007. janur 23. kedd, 22:31
Rovat: JTV hír


Karácsony Géza a mûvelõdési ház nyugalmazott igazgatója kapta idén a Jánossomorja Kultúrájáért Díjat, eddigi munkássága elismeréseként. A kitüntetést a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett városi ünnepségen adták át.


Karácsony Géza több mint negyedszázados karnagyi mûködése, az amatõr színjátszás terén végzett lelkiismeretes munkája, valamint még ma is aktív, sikeres versmondó tevékenysége elismeréseként kapta a Jánossomorja Kultúrájáért Közalapítvány által 2005-ben alapított „Jánossomorja Kultúrájáért” kitüntetõ címet idén. Az emléklappal és oklevéllel járó díj célja, hogy elismerje mindazok munkáját, akik a kultúra és mûvészetek terén kiemelkedõ teljesítményt nyújtanak városunkban.

Változatok egy himnuszra



A díjátadással zárult városi ünnepség különleges nyitányaként a helyi Alapfokú Mûvészeti Iskola vonósnégyese játszotta el az Erkel Ferenc által megzenésített Himnuszt, majd Kölcsey Ferenc versét Harasztos Emese szavalja el. A Magyar Kultúra Napját 1989 óta január 22-én ünnepeljük, hiszen 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey a mûvet. Mint ahogy az ünnepségen Lõrincz György, a mûvelõdési ház igazgatója elmondta, ez kiváló alkalom arra, hogy városunk kulturális eredményeire is figyeljünk.

A vonósnégyes a vers után Edward Elgar: Ünnepi köszöntõ címû mûvét is elõadta. Az együttes tagjai: Kovács Veronika, Meszlényi Magdolna, Harasztos Emese és felkészítõ tanáruk Karácsonyné Molnár Andrea. Zongorán kísért Lõrinczné Karácsony Hajnal.

Az itteniekrõl
Az ünnepségen a helyi születésû Erdõs Anna költõ, a Magyar Kultúra Lovagja mondta el köszöntõjét. Hangsúlyozta, munkássága során mennyit köszönhetett a településnek, az itt élõ embereknek, és azt is, hogy bárhová megy, hírét viszi az ittenieknek, mint ahogy verseibe is beleszövi õket. Ezután a költészettel korábban kedvtelésbõl foglalkozni kezdõ, ma már több megjelenést maga mögött tudható költõ felolvasta egy saját, a mûvészetrõl szóló versét.

Spontán

Ezután a közalapítvány nevében Lackner Zoltánné elnök adta át az elismerõ címet Karácsony Gézának, aki, köszönõ szavai után – az ott váratlanul kért beszéd helyett - elõadta egy kedves versét. A ma is aktív és elismert versmondó Vidor Miklós, Kék rét címû mûvét szavalta el a megjelenteknek.

Ez a hivatás

A díjazott televíziónknak elmondta: Örül a díjnak, de úgy érzi, a helyi kultúra segítése, fejlesztése számára hivatás volt. Sokkal jobban megérdemelné ezt olyasvalaki, aki más jellegû munkája mellett alkot helyi szinten jelentõset a kultúra terén.

Az elismerés átadása elõtt felolvasott életrajz és kulturális eredmények azonban, mint az indoklás is kitért rá, jelentõsen túlmutatnak a helyi mûvelõdésszervezõ hivatáson.

Korábban Õri Istvánné

A tavaly elsõként kiosztott kitüntetést 2006-ban Õri Istvánné Márta néni kapta, aki a Helytörténeti Gyûjtemény gondozásával járult hozzá a jánossomorjaiak identitástudatának megerõsítéséhez. Az õ gyûjtõmunkájának eredményeként 1969-ben, Mosonszentjánoson az országban egyedülálló gyûjtemény jöhetett létre, amely a Moson megyei heidebauerek életét mutatja be.

Füzetbemutató



Az ünnepség után tartották meg a decemberben megjelent Jánossomorja Füzetek helytörténeti- és kulturális folyóirat elsõ számának bemutató beszélgetését, ahol az elsõ számban szereplõ tanulmányok érdekességeirõl faggatta az alkotókat Hauptmann Tamás, az alapítvány kuratóriumának tagja. A beszélgetés végén a következõ szám terveirõl, a fontosabb témákról is esett szó.


H.T.






Karácsony Géza életrajza
(Az ünnepségen elhangzott szöveg)



"Karácsony Géza Halásziban született 1938-ban. A gyõri Tanítóképzõ elvégzése után az albertkázmérpusztai majd a márialigeti általános iskolában tanított. 1962-tõl fõhivatású népmûvelõként tevékenykedett a mosonszentmiklósi „Kossuth” Mûvelõdési Házban.
Munkája elismeréseként 1971-ben „Kiváló Népmûvelõ” kitüntetést kapott. Egy évvel késõbb 1972-ben került Jánossomorjára a Balassi Bálint Mûvelõdési Ház élére. Itt hamarosan megalapította a Pedagógus Vegyes Kart, amely 1996-ig mûködött - 1980 után az ÁFÉSZ anyagi támogatásával. Az együttes az évek során „Arany Diploma” minõsítésig jutott. Számtalan hazai fellépés mellett a kórus többször szerepelt Ausztriában, az NSZK-ban, Franciaországban és Csehszlovákiában. 1982-ben az akkor 10 éves kórus megkapta a „Szocialista Kultúráért” kitüntetõ címet.

Karácsony Géza 1974-ben megalapította a Dr. Barsi Ernõ által vezetett gyõri zeneoktatási munkaközösség jánossomorjai kihelyezett tagozatát, amely 1991-tõl önálló Önkormányzati Zeneiskolaként folytatta mûködését. Ma Alapfokú Mûvészeti Iskola néven ismert az intézmény.

Karácsony Géza 2000-ben a mûvelõdési ház élérõl ment nyugdíjba, azóta több országos és megyei szavalóversenyen is részt vett, ahol szép eredményeket ért el. A versmondással már óvodás kora óta szoros kapcsolatban áll. 1957-ben alapítója volt a gyõri Ifjúsági Irodalmi Színpadnak. Még ma is állandó részvevõje különféle társadalmi rendezvényeknek, így 2005-ben a Zeneakadémián 1200 fõs hallgatóság elõtt szavalta Illyés Gyula: Bevezetés egy Kodály-hangversenyhez c. versét. Emellett több jánossomorjai felnõtt versmondót készített fel eredményesen országos versenyekre.

1995-ben alapítója és 2001-ig vezetõ-rendezõje volt a Jánossomorjai Amatõr Színháznak, amely 7 éves mûködése alatt számtalan színvonalas elõadással szórakoztatta a helyi és környékbeli színházkedvelõ közönséget."


Korábbi cikkünk:

Jánossomorja kultúrájáért








A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=583