Levélben tiltakoztak a helyi vállalkozók
Dtum: 2006. december 02. szombat, 17:50
Rovat: JTV hír


A helyi cégek és vállalkozók nyílt tiltakozását váltotta ki a helyi építményadó tervezett emelése, amit a november 29-i ülésükön is tárgyalt a testület az önkormányzati képviselõk. E mellett a város négy éves gazdasági koncepciójáról és a Bursa Hungarica ösztöndíjról is tárgyaltak - itt már döntést is hozva.


A novemberi testületi ülés egyik legfontosabb napirendi pontjaként a város 2007-es évi költségvetési koncepcióját tárgyalták a képviselõk. Bár a Magyar Köztársaság jövõ évi költségvetését az országgyûlés még nem fogadta el, a törvény értelmében a polgármesterek a település költségvetési koncepcióját kötelesek minden év november 30-ig a képviselõ-testület elé terjeszteni.

57 millióval kevesebb

Jánossomorja 2007-év költségvetési koncepciójának meghatározó eleme, hogy - várakozások szerint - a települést megilletõ Személyi Jövedelemadó 2%-kal csökken majd, az állami normatívák pedig nem emelkednek, ami, a várható áremelkedések miatt reálértékben szintén csökkenést jelent az önkormányzati büdzsében. Ez összesen 57,5 millió forinttal jelent kevesebbet 2007-ben, a tavalyi költségvetéshez képest.

6- vagy 700?

Bevételnövekedésre több területrõl számít a város, egyrészt nagyjából 10 millió forintnyit hozhat a konyhára a gépjármûadó növekedése, illetve az iparûzési adó terén is nagyjából 10 milliós növekedésre számítanak a képviselõk. Az intézményi térítési díjak tekintetében is 10%-os emelést terveznek. E mellett, a hiány fedezésére az építményadó növelését tervezi az önkormányzat. Minta arról már korábban beszámoltunk, a város a jelenlegi 500 Ft/m²/év mértékrõl vagy 600-, vagy 700 Ft-ra emelné. Ebbõl a „kényszerû adóemelésbõl” 12, illetve 24 milliós bevételre számíthatna a város.

Közösebb teherviselést akarnak

A tervezet ellen - melyrõl elõzõ, 47. Heti Híradónkban is beszámoltunk - a helyi vállalkozók tiltakozó beadványt intéztek a testülethez, még az ülés elõtt eljuttatva azt a grémiumhoz. Ebben ellenzik az emelést, mert szerintük már így is megterhelõ az összeg mértéke. Mosonmagyaróváron ez az adó 700 forint - amit most terveznek 800-ra emelni. (Az összeg maximális felsõ határa egyébként a törvények szerint 900 Ft.) Dr. Kurunczi Károly polgármester korábbi interjújában ehhez az összeghez hasonlította a helyi adó mértékét. A vállalkozók levelükben kifejtik, ott jóval magasabb a vásárlókereslet, mint Jánossomorján, ezért nem indokolt, hogy hasonlóan magas legyen az adó összege. A levélben tovább tiltakoznak az ellen, hogy az állami csökkentések okozta hiány jó részét az önkormányzat a vállalkozókra hárítsa. „úgy, hogy az önkormányzat nem hajt végre megszorító intézkedéseket, és ugyanolyan összegbõl kíván gazdálkodni, mint tette azt az elõzõ években”.
Mint azt televíziónknak Molnár Gábor, a vállalkozók képviseletében elmondta  a beadványhoz 46 helyi vállalkozó és cég csatlakozott. Így például a Hipp, a Dr. Oetker, a Miraplast, az Észak-Hansági húsfeldolgozó, és sok helyi kisvállalkozó is.
Az ülésen ugyancsak az emelés alacsonyabb összege mellett foglalt állást Fazekas Imre képviselõ is. E mellett javasolta, hogy ne csak  a vállalkozókat érintse a teher emelés, nyúljon hozzá az önkormányzat más adókhoz is. Ilyen lehetne szerinte a kommunális adó is.

Késõbb döntenek, de...

Dr. Kurunczi Károly elmondta, a testület természetesen tudomásul veszi a beadványt, ám jelen pillanatban az emelés elkerülhetetlennek látszik. Ennek mértékérõl azonban csak a legközelebbi, december 15-én döntenek majd. Ezt a 16-órakor kezdõdõ ülést egyébként 18 órakor közmeghallgatás követi majd.

Tetõfelújítás, könyvtár, térfigyelõ rendszer
A költségvetési koncepcióban szerepelnek a jövõ év fõbb felújítási és fejlesztési kiadásainak tervei is. Így a belterületi utak, járdák felújítására, aszfaltozására 15 millió forintot, az uszoda kerítésére és szauna építésére (ami szerepelt már az idei tervek között is) 3,5 milliót, temetõi urnafal kialakítására 3 milliót, a turisztikai és információs központ pályázati önrészére 5 milliót tervez a város. E mellett a Balassi Bálint Mûvelõdési Ház és Könyvtár tetõszerkezetének felújítására, ugyancsak pályázati önrészként 3 milliót raknának félre. A volt mozi épületének felújítására és itt városi könyvtár kialakítására szintén önrészként 5 milliót, városi térfigyelõ rendszer felállítására 3, 5milliót, a Felsõlókert utcában sportolásra alkalmas pálya létrehozására 4 milliót, a volt határõr-laktanya épületének a helyi rendõrség és az önkéntes tûzoltóság ide helyezése érdekében történõ átalakítására 4 milliót, a polgármesteri hivatal épületében elektromos hálózat felújítására 3 milliót tervezett a testület.

Amit ma megtehetsz...

Az ülésen ezt még kiegészítették két tétellel is. Balsay Sándor javaslatára a testület beépített a koncepcióba 2 millió forintot játszótérfelújításra. 2008-ban már csak a szigorú EU-s normáknak megfelelõ játszóterek mûködhetnek az országban, így helyben is felújításra szorul a legtöbb park. E kétmillió forinttal egy kicsit elé mehetnénk a kötelezõ feladatoknak, így nem kellene akkor egyszerre annyi összeget fordítani a felújításra, fogalmazott a javaslattevõ képviselõ.
E mellett a Körzeti Általános Iskola jánosi alsó tagozatában halaszthatatlanná vált az elektromos hálózat felújítása, így ezt is tervbe vették a képviselõk.

Négy évre elõre

Második napirendi pontként tárgyalta a testület a város 2007-2010 közti,  négy éves gazdasági programját. Ezzel kapcsolatban Luka János a beadványt minõsítve elmondta, hogy leginkább az elkerülhetetlen fejlesztéseket, feladatait tartalmazza, nem pedig koncepciószerû terveket.
A program a város gazdasági várakozásait, az anyagiak várható alakulását is tartalmazza, e mellett említi a nagyobb fejlesztéseket, az ipari, az idegenforgalmi, infrastrukturális terveket, a foglalkoztatás, a településfejlesztés, az adópolitika terén is tartalmaz célkitûzéseket.
Nemes Csaba képviselõ javaslatára a fõbb pontok közé illesztették a 86-os fõút szentpéteri szakaszának biztonságtechnikai fejlesztését is.

982 millió

A további napirendi pontok között a háromnegyed éves költségvetési terv teljesítését és a költségvetési keretösszegek módosítását tárgyalták. E szerint a testület módosította a költségvetési rendeletet is a változásoknak megfelelõen. Így a kiadási és bevételi fõösszegét egyaránt 982 millió 670.740 Ft-ban határozták meg.

Speciális gyerekek nevelése

A testület módosította a Körzeti Általános Iskola Alapító Okiratát is, abban ugyanis a speciális nevelési igényû (SNI) gyermeke ellátását is be kellett foglalni, mint újonnan meginduló képzésnemet. A már mûködõ rendszer szerint ugyanis a különbözõ tanulási zavarokkal bíró gyerekek (diszgráfia, diszlexia, hiperaktívia, stb.) különleges nevelést kell hogy kapjanak – ami könnyített tananyaggal és speciális foglalkozásokkal jár.

Célpont az Idõsek Otthona

A testület e mellett elfogadta a 2007-es évre szóló belsõ ellenõrzési tervet, amiben 2007-re az Idõsek Klubját jelölték meg vizsgálati alanyként. Fazekas Imre itt javasolta, hogy ezentúl az önkormányzati intézményeket energiafelhasználás szempontjából is rendszeresen ellenõrizzék, mert így komoly összegeket takaríthatna meg a város.

Jövõre szigorúbban

A testület a Bursa Hungarica felsõoktatási tanulmányi ösztöndíjakról is döntött. Idén emelkedett az igénylõk száma: míg tavaly 46-an, idén 60-an adtak be A-lapos kérelmet, azaz ennyi helyi fiatal már  felsõoktatási tanulmányokat folytató helyi diák folyamodott ösztöndíjért - így a most felvételt nyerõkkel együtt több mint 60 helyi diák végez majd felsoktsatási tanulmányokat jövõre. Az önkormányzat szociális bizottsága minden pályázónak – a tavalyhoz hasonlóan - egyaránt 5 ezer forint támogatást ítélt meg (a megítélt összeget az állam 5 ezer forintig megduplázza). Az ülésen elhangzott, jövõre elképzelhetõ, hogy ellenõrzések elõzik majd meg a döntéseket, vizsgálva, hogy minden a valóságnak megfelelõ-e a beírtak között.




H.T.







A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=529