Kettõs könyvvitel – siker a bemutatón
Dátum: 2011. december 13. kedd, 22:58
Rovat: JTV hír


Jánossomorja történetének két fontos irodalma került az olvasók kezébe. A város közéletében jelentõs személyiségek életrajzáról olvashatunk a kiadványban. A Jánossomorja Füzetek hetedik száma pedig nemcsak tanulmányai miatt jelentõs, de mérföldkõ is a sorozatban: most elõször jelent meg két szám egy évben.


Szép számmal vitték a könyveket a hétfõi, kettõs megnyitón, ahol a sok érdeklõdõ megtöltötte a Balassi Bálint Mûvelõdési Ház kistermét. A Társaskör és a Jánossomorja Kultúrájáért Közalapítvány által jegyzet köteteket este héttõl, fórumon mutatták be.

Közéleti példaképek

2011 januárjától indult a 2001-ben kezdõdött munka. Ezt a furcsa megállapítást tehetjük a most megjelent könyvre, ami azoknak az életrajzát mutatja be, akik Jánossomorja közéletét szolgálták az elmúlt több mint száz évben. Az "Akik a közösséget szolgálták Jánossomorján 1900 és 2011 között címû kötetet szerkesztõ Bella Sándor még a Jánossomorjai Napló hasábjain kezdte el bemutatni a már elhunyt helyi hírességeket, azokat, akik valamilyen szempontból meghatározó, érdekes, tevékeny emberek voltak a három település múltjában.

Kapcsolódó galéria: "Akik a közösséget szolgálták 1900-2011 között Jánossomorján" - könyvbemutató


A lap 2010-es megszûnéséig 50 arckép gyûlt össze, és már akkor megszületett az összefoglaló, 115 portréra kibõvített könyv ötlete. A cél érdekében sokan dolgoztak, vagy segítettek a csapatnak. Bella Sándor kiemelte, a könyv nem teljes körû, nem került bele minden érdemes, közéletért tevõ ember, egyeztettek például a családokkal, rokonsággal, hogy szeretnék-e a megjelenést, hiányt érez a szerkesztõ az iparosok, mesterek terén is, de örömmel veszi, hogy a munka még folytatható, kiegészíthetõ. A kiadványt az önkormányzat támogatta 220 ezer forinttal, a 100 példányban megjelent kiadvány végül 250 ezer forintba került. Az 1500 forintos árból befolyt összeget a Társaskör a készülõ Szent István szobor alapja számára ajánlotta fel. A könyvrõl a szerkesztésben is nagy szerepet vállaló Farkas János, a Napló második fõszerkesztõje beszélgetett a szerkesztõvel.

Kapcsolódó galéria: "Akik a közösséget szolgálták 1900-2011 között Jánossomorján" - könyvbemutató


A munka leginkább tiszteletadás a benne szereplõk elõtt, de akár tankönyv is az utókor számára, válaszolt kérdésünkre Bella Sándor. – „Olyan miliõ alakult ki itt Jánossomorján, ami megfertõzi a kutatással a tevékeny embereket. Úgy vélem, ezt fõként Lõrincz Györgynek köszönhetjük, belém is õ oltotta a kutatás szeretetét. De sokan tartják még fontosnak múltunk, hagyományaink Ã¡polását a városban, és ezzel nemcsak forrásul szolgálunk az utókornak, hanem például is.”

Füzetek 007

A Jánossomorja Füzetek legújabb száma az épp százéves helyi mozival foglalkozik kiemelten, a cikket a helyi fotográfus, Hossala Tamás jegyzi, aki nem csak helytörténeti, hanem mozitörténeti szemmel is nyúlt a témához. A füzetben Herman Antal folytatja alapos és sok érdekességet feldolgozó írását a központi iskola felsõ tagozatának építésérõl, melynek elsõ részét a 6. Füzetekben találhatjuk. L. Burda Zsuzsanna hiánypótló munkát tett az olvasók elé, amikor a település három ’56-os hõsi halottjának, Kelemen Rezsõ, Szalai Imre és Iró László sorsáról írt. Szintén ûrt tölt ki a Dr. Dicsõfi Endre életét bemutató írás is, amit az ’56-os terror áldozatává vált helyi orvos fiai jegyeztek le a periodika számára. Kovács Imre Jánossomorja Tiszteletbeli Polgára gyerekkori emlékeit írja le, miközben az akkori település hétköznapjaiba is belátást enged. 1981-ben a Magyar Néphadsereg egy vadászgépe zuhant le Jánossomorja és Andau között, miközben egy határsértõ kisrepülõgépet próbált földre kényszeríteni. Az eset miatt az ország egész nyugati határvédelmi rendszere megváltozott, a témát pedig a pilóta, a helyi parancsnokok és hivatalos dokumentumok segítségével tárja elénk Hauptmann Tamás. A cikkben Gruber Ottó osztrák határõr fõtiszt különleges fényképeit is láthatjuk, õ volt az elsõ határõr, aki magyarul beszélhetett az Andauban kihallgatott magyar MIG-21-es pilótával, Mészáros Istvánnal. A Füzetek irodalmi lapjai is figyelmet érdemelnek, két, helytörténeti szemmel is érdekes novellát olvashatunk Medgyesi Imre és Hauptmann Tamás neve alatt. A helyi képzõmûvészetet Glázer-Kozma Edit illusztrációja képviseli.

Kapcsolódó galéria: "Akik a közösséget szolgálták 1900-2011 között Jánossomorján" - könyvbemutató


A Jánossomorja Kultúrájáért Közalapítvány most elõször két számot adott ki egy esztendõben, az elõzõ kötet a szeptemberi Városi Napokra készült el. A 200 példányban megjelenõ Füzetek ettõl az évtõl a megszûnt Napló szerepét is igyekszik átvenni, közéleti, irodalmi írásoknak is nagyobb teret ad. A hetedik szám 900 forintba kerül. Lõrincz György, a szerkesztõbizottság vezetõje elmondta, jövõre is két számot terveztek, amennyiben az ideihez hasonló önkormányzati támogatást kapnak a várostól. Tartalmi akadályokat sem látnak, egyre több szerzõ csatlakozott a szerzõgárdához, a témaötletekbõl pedig bõven akad a várólistán. A helyi emlékezetet és önképet erõsítõ helytörténeti tanulmányok fontosságáról Lõrincz György úgy nyilatkozott: - „Ez nem Harry Potter bestseller, nem várhatjuk, hogy minden helyi polcon ott lesz, de nem is ez a cél. A helytörténeti kutatás a közösség egésze számára fontos, ráadásul az évek múltán betöltött szerepe is lényeges, amikor helytörténeti forrásmunka lesz, kiindulás a további kutatások számára."

Mindkét kiadvány megvásárolható a mûvelõdési házban és a könyvtárban, illetve a már megszokott elárusítóhelyül szolgáló helyi üzletekben. 




 

Hauptmann Tamás











A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcíme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2196