Fecskék végveszélyben
Dtum: 2010. jnius 13. vasrnap, 19:19
Rovat: JTV hír


Általános iskolás gyermekek számlálják a fecskefészkeket a házaknál városunkban. A felmérésre a madarak drasztikus csökkenése miatt van szükség, hogy a szakértõk tudják mennyibõl mennyi lett az évek folyamán. A kezdeményezés a helyi madártani egyesületi tagok kezdeményezésére indult.


Pár évvel ezelõtt még rengetek fecske élt városunkban, de mára megfogyatkozott számuk. Hogy mennyire, az csak részletes felméréssel deríthetõ ki. A két helyi iskola hatodikos diákjai vállalták fel azt a feladatot, hogy minden portára bekopogtatva megpróbálják felmérni a fecskék számát. Pusztulásuknak több oka van, például a szélsõséges idõjárás és a környezetszennyezés a legfõbb mégis táplálékuk hiánya lehet.



Balsay Sándor a Magyar Madártani Egyesület helyi vezetõje elmondta - „A rovarok élõhelyei a trágyadombok, szemétdombok, de ezek most már nincsenek a házaknál. Állatokat nem tartanak a lakók, tehát emiatt a madarak arra kényszerültek, hogy máshová menjenek. A fiókák száma is egyre jobban csökken.”

Vannak, akik nem féltik házaikat a fészkektõl, de sok helyen leverik azokat. A piszok ellen is van azonban megoldás. A Magyar Madártani Egyesület mûfészkek elhelyezésével próbálkozik, aminek tömeges tesztelését szintén idén tervezik.



2004-ben már volt hasonló számlálás Szentpéteren szintén a gyerekek segítségével. Már ekkor észrevehetõ volt a fecskefészkek csökkenése. Idén a diákok egész Jánossomorján de Császárréten, Újrónafõn és Hanságligeten is számlálják a madarakat. Az akciót a jövõben is szeretnék folytatni. A helyi tagok kezdeményezésére a Magyar Madártani Egyesület is felfigyelt, ami az idei évet amúgy is e faj védelmének szenteli.



A Magyarországon fészkelõ három valódi fecskefaj: a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske. Hosszú vándorlási útvonalaik átszelik a Szaharát, ismert telelõ területeik Közép- és Dél-Afrikában vannak. Hazánkban a legveszélyeztetettebb partifecskék állománycsökkenése éves viszonylatban akár 20% is lehet, de a füsti és a molnárfecskéé is 5-7% között mozog. Az õszi és tavaszi vonulás, illetve a telelõ területen töltött hónapok alatt a madarakat érõ negatív hatások jelentõs része közvetlenül vagy áttételesen idõjárási gondokkal függ össze.


HL












A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1715