Kétszer ült össze júniusban a képviselõ-testület
Dtum: 2005. jnius 29. szerda, 23:29
Rovat: JTV hír


E hónapban a megszokottól eltérõen két ülést is tartott Jánossomorja Város Képviselõtestülete. Június elején a körzeti általános iskola vezetõi posztjára benyújtott pályázatokról döntöttek, míg június 29-én, szerdán az önkormányzat szolgáltatástervezési koncepciójáról tárgyaltak a képviselõk.



Június elsején a hónap elsõ testületi ülése – mely voltaképpen a pár nappal elhalasztott májusi testületi ülés volt – sok fontos döntést hozott. Elsõként a körzeti általános iskola és a körzeti óvoda igazgatói posztjáról döntöttek a képviselõk. A májusi ülés júniusra halasztásának oka is a pályázati határidõ lejártának kivárása volt, hogy minél elõbb döntés születhessen az igazgatók személyérõl.

A tavaly szeptember elsejével Jánossomorja, Várbalog és Újrónafõ községek részvételével megalakult intézményfenntartói társulás által létrehozott közös oktatási intézmények vezetõi  akkor csak egy éves megbízást kaptak. A hosszabb idõre szóló megbízásokról a most kiírt pályázat alapján döntöttek az illetékesek.

A beérkezett pályázatokat mindhárom település önkormányzatának képviselõ-testülete elbírálta, és kikérték az érintett szervezetek: a nevelõtestület, a diákönkormányzatok és a szülõk véleményét is.

A körzeti óvoda igazgatói posztjára pályázó három személy közül mindhárom testület egyhangúlag az eddigi igazgatót, Schwartzné Varga Mónikát választotta a vezetõi székbe, öt éves idõtartamra. A körzeti általános iskola igazgatói posztjában is – egyetlen pályázóként – az eddigi igazgatót, Bella Zsoltot erõsítették meg, szintén öt éves idõtartamra.

A testület ezután módosította a helyi építési szabályzatról szóló rendeletet, valamint a településszerkezeti tervet. E témában került szóba a Dr. Dicsõfi utcában, a volt TÜZÉP Telep helyén felépítendõ társasházak ügye is. A kivitelezõ megígérte, ha sikerül értékesíteni az ingatlanokat, akkor hamarosan elkezdõdhetnek az építési munkálatok, és egy éven belül felépülhet a társasház.

Egy korábbi döntés értelmében július 1-jétõl Radics Kálmánné fõállásban látja el a városi családsegítõi teendõket, õsztõl pedig egy részmunkaidõs kolléga segíti munkáját. Ugyancsak szeptembertõl egy iskolapszichológus és egy logopédus is segíti a körzeti iskola tevékenységét, akik a kistérségi társulás keretében látják el az egész régióra kiterjedõ feladatukat.

Az önkormányzat pályázatot nyújtott be az ivóvízminõség javítása érdekében egy a Gazdasági és Közlekedési, illetve a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által kiírt pályázaton. Sikeres pályázat esetén megoldódik az évek óta húzódó helyi ivóvízbázis-kiváltásának ügye.

Az ülés napján érkezett a hír, hogy városunk egy pályázaton majdnem 8 millió forintot nyert belterületi utak burkolatának felújítására, így várhatóan még idén megindulhatnak a Lovarda, a Felsõ-Lovarda és az Alsó-Lovarda utcák felújítási munkálatai. A sikeren felbuzdulva az önkormányzat újabb pályázatot nyújt be a Sport- illetve Petõfi utcák burkolatának felújítására.

Kisebb vitát váltott ki az ülésen Wennesz József Károly képviselõ azon kérése, hogy az Önkormányzat 600 ezer forinttal támogassa a helyi fúvószenekar 40 éves fennállásának alkalmából idén augusztusra szervezett nemzetközi fúvóstalálkozót. Luka János, a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság elnöke több képviselõvel együtt azt kifogásolta, hogy az egyesület az éves költségvetésébe nem tervezte be a kétnapos fesztivált, melynek összköltsége mintegy 1,3 millió forint. Nehezményezték, hogy az egyesület kész helyzet elé állította az Önkormányzatot azzal, hogy a szervezõk már régen kiküldték a rendezvény meghívóit a fellépõ zenekaroknak, és már többen vissza is jeleztek. Így, fogalmaztak a felszólalók, már a város jó híre forogna kockán, ha lemondanák a rendezvényt. A személyeskedéstõl sem mentes vitában több, a szervezés okozta anyagi kényszerhelyzetet nehezményezõ, és azt megoldandó felszólalás hangzott el. Hatvani László képviselõ azt is felvetette, hogy Wennesz József a magánvagyonából fedezze a hiányzó összeget, majd, miután az érintett képviselõ sértésnek vette a kijelentést, visszavonta felvetését. Elhangzott: a Kisebbségi Önkormányzat is 100-120 ezer forinttal támogatja a nemrég belõle kivált fúvósegyesületet, és a rendezvényt. Lõrincz György képviselõ kiemelte, rendkívül értékes, hogy az egyesület tagjai a város közösségének érdekében hozták létre a fesztivált, ugyanakkor azonban felelõtlenül szükséghelyzetbe hozta az amúgy is nehéz anyagi helyzetben lévõ Önkormányzatot.
A vita végén a testület a fesztivál támogatása mellett döntött, a számlákat azonban csak a szeptemberi adóbefizetések után egyenlítik ki. Félõ ugyanis, hogy a nyár folyamán hitelfelvételre is szorul városunk önkormányzata, mivel a nemrég befejezõdött útfelújítási munkálatok összegét csak késõbb kapják meg.

Az ülés utolsó momentumaként elhangzott, Hanságliget visszavonta a Mosonmagyaróvári városi bírósághoz beadott kérelmét, miszerint Bõsárkányhoz szeretne csatlakozni. Úgy vélik, az elmúlt idõszakban már az önkormányzat több figyelmet fordított a településrészre, ami kedvezõen befolyásolta a közhangulatot.


A hónap második, immár a megszokott rend szerint zajló testületi ülésén is több ügy merült fel. Elsõként az önkormányzat szolgáltatástervezési koncepcióját tárgyalták meg a képviselõk. Egy vonatkozó 1993-as törvény szerint minden 2000 fõnél nagyobb település a szociálisan rászoruló személyek segítését biztosító feladatok meghatározására szolgáltatástervezési koncepciót köteles készíteni. A terv célja, hogy az ellátási kötelezettség keretébe tartozó feladatok tervezését, az ellátások megszervezésének módját meghatározza. Miután a testület szociális és egészségügyi bizottsága elõzetesen már megtárgyalta a tervet, az ülésen a képviselõk egyhangúlag elfogadták a koncepciót.

Az önkormányzat a közvilágítás bõvítését tervezi a Hanságfalvi úton a Sipõcz István utcáig (ez egy 150-200 méteres szakaszt jelent), valamint a Dózsa György útról a baseballpályáig tartó útszakaszokon, ezeken a részeken ugyanis eddig egyáltalán nem volt világítás. Az E.ON Energiakereskedõ Kft e tervre benyújtott árajánlatát tárgyalta meg a testület. Az árajánlat szerint a Hanságfalvi út világítása 725 000 forintba, a Dózsa György úti szakaszé 966 000 forintba fog kerülni. A testület úgy döntött, ha belefér a költségvetésbe, akkor valószínûleg nemsokára sor kerülhet a beruházásra.

Az ülésen döntöttek arról, hogy az önkormányzat a tervezett 4 millió helyett 7 millió forintot különít el költségvetésében az iskola nyílászáró-cseréjére. Az épület összes nyílászárójának cseréje 9 millió forintba kerül, ebbõl az önkormányzat 5 milliót szeretett volna megnyerni egy megyei pályázattal, 4-et pedig saját költségvetésbõl adott volna hozzá. A pályázattal nyert összeg azonban csak 2 millió forint, így a fennmaradó 3 milliót is saját költségvetésbõl fedezi Jánossomorja.

A testület döntött arról is, hogy felújíttatják a Hansági fõcsatornán átívelõ, egyre veszélyesebbé váló gazdasági híd faszerkezetét. A képviselõk a döntésben a hídnak a régióban képviselt gazdasági és közlekedési jelentõsége mellett az építmény turisztikai fontosságát is mérlegelték, a híd ugyanis a Hanságon átvezetõ kerékpáros út része, és így fontos szerepet játszhat a kerékpáros turizmusban.

Téma volt az ülésen a Rekultív kft. területbérlési kérelme is. A cég egy 4 hektáros területet szeretne bérelni az önkormányzattól, a jelenlegi hulladékdepónia mellett. A testület döntése szerint a Rekultív megkapja az ingatlant 5 évre, hektáronként 400 000 forintért, évi 10 %-os áremeléssel. A területen veszélyes hulladéknak nem minõsülõ anyagokat fognak tárolni: üveget, bálázott mûanyagot, autógumit és kezeletlen fahulladékot.







A cikk tulajdonosa: Jánossomorja Televízió
http://jtv.hu

A cikk webcme:
http://jtv.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=117